Meta i výrobce pušky AR-15 a hry Call of Duty čelí žalobě od rodin 19 obětí masové střelby na škole

28. 5. 2024 | Petr Michl
Kam až sahá zodpovědnost výrobce her, zbraní a sociálního média? Pozůstalí 19 obětí masové střelby na základní škole v americkém městě Uvalde žalují nejen výrobce pušky AR-15, ale také společnost Meta a herní studio Activision Blizzard stojící za Call of Duty.


Záběr ze hry Call of Duty Modern Warfare s puškou AR-15. Zdroj: Destroyerfield51 / YouTube

Masové střelby na školách v USA se stávají při své frekvenci ohavným koloritem. Nejčastěji žák dané školy plný nenávisti vůči svému okolí a světu si to s ním jde vyřídit masovým vražděním. Využije k němu automatickou nebo poloautomatickou zbraň, ke které se poměrně snadno dostal. Krvavé následky následuje deklarace modliteb od politiků (zprofanovaných „thoughts and prayers“) a u toho to zpravidla končí. Za několik týdnů či měsíců se v jiném státě USA stane něco podobného (loni proběhlo v USA přes 600 masových střeleb, pozn. red.).

Nejčastěji jsou jako spoluviníci za dané dění obviňováni politici odmítající zpřísnit zákony pro držení zbraní nebo lobbyistické organizace výrobců zbraní.  Pozůstalí 19 obětí masové střelby na základní škole v texaském Městě Uvalde podali žalobu s požadavkem na odškodné ve výši 500 milionů dolarů na policii státu Texas a policisty, kteří byli součástí akce na neutralizaci útočníka 24. května 2022. Ten den se zapojilo více než 370 federálních, státních a místních policistů, ale čekali déle než hodinu, než se dokázali postavit přímo střelci uvnitř třídy, kde leželi mrtví, umírající nebo zranění studenti a učitelé.

Mimo to ale podali nasměrovali další žaloby na:

    • výrobce samonabíjecí útočné pušky AR-15, Daniel Defense;

    • herní studio Activision Blizzard stojící za POV střílečkou Call of Duty;

    • společnost Meta Platforms (dále Meta, pozn. red.).

V žalobě podané v Kalifornii proti posledním dvěma jmenovaným subjektům mimo jiné stojí, že Meta a Activision „přežvykují odcizené dospívající chlapce a vyplivují masové střelce" a že špatný dohled Instagramu nad jeho platformou dává výrobcům zbraní „nekontrolovaný kanál k přímému oslovení nezletilých".

Je přitom férové dodat, že Meta neumožňuje výrobcům zbraní přímo zadávat inzerci propagující jejich zbraně. Dle žaloby nicméně málo prosazuje svá pravidla, která zakazují prodej střelných zbraní a škodlivého obsahu dětem.

Nijak nadstandardně nelimituje organický dosah u jejich vlastních účtů na Facebooku a Instagramu ani použití hashtagů identifikujících v příspěvcích konkrétní zbraně. To je vidět i na velkém počtu variant hashtagů s AR15 (část z nich nicméně pojednává o motoycklu Yamaha R15, pozn. red.).


Zdroj: Instagram, repro Marketing Journal

 

V žalobě se píše:

„Během posledních 15 let spolupracovaly dvě z největších amerických technologických společností — žalovaní Activision a Meta — s výrobcem střelných zbraní v systému, vedle kterého vypadá kampaň Joea Camela (na cigarety značky Camel, pozn. red.) směšně neškodně, dokonce kuriózně… Žalovaní prostřednictvím produktů, které mezi své uživatele počítají miliony teenagerů a dětí v nezletilém věku, napomáhali snahám výrobců střelných zbraní rozšířit trh s jejich zbraněmi tím, že jim poskytli bezprecedentní, přímý a nepřetržitý přístup k dětem."

Microsotftem vlastněnému hernímu studiu Activision Blizzard pak žalující strana přímo vyčítá, že vytvořilo hyperrealistickou hru, kde „ačkoli je zabíjení virtuální, zbraně jsou autentické — jsou navrženy tak, aby dokonale napodobovaly své skutečné protějšky, a to jak vzhledem, tak i pocitem, zpětným rázem a přesností".

Právníci rodin se zaměřují v samostatné žalobě podané v Texasu i na výrobce AR-15, společnost Daniel Defense. Zahrnutí AR-15 do arsenálu zbraní používaného v rámci Call of Duty nazývají „marketingovým úspěchem".

„Současně na Instagramu probíhaly námluvy se střelcem prostřednictvím explicitního a agresivního marketingu. Kromě stovek obrázků, které zobrazovaly a uctívaly vzrušení z boje, používala společnost Daniel Defense Instagram k vychvalování nezákonného a vražedného používání svých zbraní," uvedli dále advokáti v žalobě.

 

Šance na úspěch žaloby existuje

Jde přitom o advokáty ze společnosti Koskoff & Bieder, která pro rodiny pozůstalých po masové střelbě v základní škole v Sandy Hook vymohla na zbrojařské společnosti Remington odškodné ve výši 73 millionů dolarů.  

Přiznání odškodného či dohoda o něm přitom nebývá po podobných střelbách pravidlem, soudy výrobcům zbraní dosud spíše akceptovaly jejich argumenty poukazující na to, že střelné zbraně — stejně jako nože nebo oheň — nejsou špatné, ale špatní jsou lidé, co je používají ilegálně. Proto se ani mnoho žalob k soudu nedostalo. Nejvyšší soud státu Connecticut nicméně uznal žalobu z důvodu podezření, že Remington mohl potenciálně porušit státní pravidla na ochranu spotřebitelů zakazující „nečestný marketing“.

Sociální média byla dosud ve stejné kontextu žalována rodinami pozůstalých po střelbě v supermarketu ve městě Buffalo v roce 2022. Sociální média se přitom v USA obvykle odvolávají na sekci 230 zákona regulujícího reklamu, tzv. Communications Decency Act. Toto ustanovení z roku 1998 umožňuje online platformám fungovat bez obav z odpovědnosti za nebezpečný obsah, pokud přijmou přiměřená opatření k jeho odstranění nebo zabránění jeho šíření. Právě to bude nyní předmětem zkoumání soudu.

Rozsudek dávající za pravdu žalující straně pak může zásadně proměnit to, co se v sociálních médiích může o zbraních objevit. Minulý rok bylo na spadnutí status quo měnící rozhodnutí, kdy se měl Nejvyšší soud vyjádřit k platnosti sekce 230 u žaloby pozůstalého oběti teroristického útoku ISIS. Ten žaloval více online platforem za to, že umožňují propagaci teroristické organizace ISIS a nábor jejích nových členů. Nejvyšší soud USA se nicméně rozhodl případ vrátit k nižším soudům a nevyjadřovat se k němu.

Zdroje: Law Fare Media, Politico, Congress.gov, BBC. Koskoff

 

Kam dál? 

Jak se cítí děti, když někdo přijde do školy a začne po nich střílet? Parodie na všechny veselé back to school kampaně od organizace Sandy Hook Promise vám nebude chtít prodat penál nebo aktovku. Ukazuje horor, který zažilo v USA od střílení v Colombine statisíce dětí.

Podívejte se na mnoha kreativními cenami ověnčený PSA spot pojmenovaný Back To School Essentials.  

Štítky dokumentu: Instagram Legislativa

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: