AI mi brání slepě se zamilovat, říká kreativní ředitelka Nikola Foktová

14. 9. 2023 | Petr Michl
Jak pracuje s umělou inteligencí Nikola Foktová? Kreativní ředitelka agentur Leo Burnett Praha a MSL využívá se svými kreativci umělou inteligenci už od počátku tvůrčího procesu. V rozhovoru popisuje, jak nyní s přispěním AI vypadá.

Nikola Foktová je Creative Director v agenturách Leo Burnett a také v MSL ze sítě Publicis. Musí tak ovládat řemeslo spojené s klasickou reklamou i hledat ta správná témata a formu jejich uchopení, aby PR kampaně vyvolávaly zájem médií. Už 21. září prozradí na setkání AI Connect, jak ji a jejímu týmu pomáhá v kreativním procesu umělá inteligence. A cenný náhled do tohoto tématu přináší i tento rozhovor.

 

Přišel brief. Co se v agenturním prostředí děje poté a jak je do toho zapojena AI?

Budu mluvit o praxi v Publicisu. Ke kreativcům se dostává až kreativní brief. Klientský brief zpracovává primárně stratég ve spolupráci s kreativním ředitelem[1] . Nicméně zásadní je pro nás už při tvorbě kreativního briefu vzájemná diskuze týmy napříč, každý může přispět. Nad spoustu projektů věnujeme diskuzi hlavně v počátku co možná nejvíce času. Oficiální kreativní brief používaný v Leo Burnett je formulován ideálně jednou větou jako GET-WHO-TO-BY, což znamená:

GET — Target consumer (přimět cílovou skupinu)

WHO — Consumer problem standing in their way (která řeší konkrétní lidský problém)

TO — Desired mindset or behavior (aby udělala požadovanou akci)

BY — Single Minded Message the brand can communicate (pomocí jasného brandového sdělení)

 

Zásadní pro každého kreativce je nalezení silného insightu. I tady může AI inspirovat. Zejména ChatGPT a případně další jazykové modely. Důležité je ale mít na paměti pověstnou bájivost generativního AI a držet se v mantinelech ověřitelných informací.

Dostáváme se ke kreativcům, co mají v ruce kreativní brief. Teď asi nastane „bouře mozků“. Chodí na brainstormingy nyní kreativci více připravení s tím, že si třeba už předem zkouší nápady rozvíjet či testovat s AI nástroji?

To je hodně individuální, stejně jako podoba samotných brainstormingů. Někdy nás je na nich hodně, třeba 25. To se potom rozdělíme do menších skupin (tribes), ve kterých brainstormujeme, abychom si pak následně odprezentovali svoje nápady a případně na ně dál navázali. Primárně AI jazykové modely můžou být už v této fázi fajn parťák. Může se stát, že na někoho při těchto skupinových brainstorminzích nemusí ani lidský partner zbýt nebo zrovna ten den preferuje samostatnou práci, potom je pro něj třeba ChatGPT super společník. Nevýhodou ale samozřejmě je, že si daný kreativec svého parťáka už musí trochu moderovat. AI sama od sebe mu nic nepinkne, nezakřičí do ticha. Zatím :)

Pro mě jsou právě možnosti brainstormovat nápady s ChatGPT skvělá věc. Než zorganizujete brainstorming s živými bytostmi, tak to trvá. Vést je není nejlehčí kvůli rozdílné zkušenosti účastníků i sociální dynamice vztahů mezi nimi, krocení alfa samců a alfa samic atd. Takto si vezmu nějaké téma a zkusím metodu 6 klobouků, S.C.A.M.P.E.R a občas je v záplavě plev nějaké hodnotné zrno a téměř vždy nějaký úhel pohledu, který může člověk rozvinout.

My se snažíme používat ty metody, které se k danému tématu nejvíc hodí. V našem kreativním procesu nenahrazujeme lidský brainstorming zcela AI nástroji, ale je to doplněk, zajímavý nástroj, který nám dovolí velmi rychle zkoušet a hrát si.

Mám kolegy, kteří stráví celý den s ChatGPT. Nejde o to, že by používali věty, které napsala, ale třeba si s ní ladí použití určitých slov. Nebo si s ní vyměňují a rozvíjí své formulace a nápady.

Kdy přichází do hry generativní AI nástroje vizuální povahy?

Do tvorby vizuálů se pouštíme ve chvíli, kdy věříme, že za to ten nápad stojí. Právě díky AI se tento proces vizualizace prvních draftů hodně urychlil. S dobrým promptem máme během pár vteřin vizuál, který bychom jinak skládali půl dne.

Nástroje jako Photoshop Beta, Midjourney, nebo DALL-E používáme každý den. Začátkem roku jsme také vytvořili oficiální pozici „AI Art Director”, který se generování vizuálů v AI toolech věnuje výhradně.

V čem Midjourney pomáhá, když prezentujete nápad klientovi?

Všichni to máme stejně — snáze se zamilujete do něčeho, co vidíme, co si umíme představit. A klienti nejsou jiní. Do hotového vizuálu se zamilujete jednodušeji než do abstraktní koláže moodů. V minulosti jsme několik velmi dobrých konceptů bohužel neprodali čistě proto, že jsme ho v daném čase nedokázali dostatečně vizuálně zpracovat.

Nevypadal prostě dobře, přestože by mohl. Aby vypadal dobře, musel by na něm seniorní kreativec strávit klidně 2-3 dny, tak to byl někdy takový začarovaný kruh. Díky AI nástrojům máme dnes více možností, jak klientovi přinést mnohem kvalitnější exekuci v rozumném čase.

A nemluvím teď jen o kampaňových vizuálech, ale samozřejmě také o storyboardech, vizualizacích různých PR stuntů apod.

Jaká je role Midjourney při validaci nápadů?

Velkým benefitem je rychlost a nízkonákladovost. Když si nápad vizualizujete, snadno třeba zjistíte, že to v reálu nebude fungovat. Můžete si jednodušeji ověřit, jestli vás konkrétní nápad pořád baví, nebo ne. Najednou to člověk vidí a nestálo ho to 3 dny času a retuší.

Nejde přitom o to, aby z Midjourney vypadl hotový výsledek. Často to je jen skica nebo první draft, který si doladíte ve Photoshopu. A rázem tak máte jasné zadání pro fotografa, který dle toho pak nafotí finální kampaňový vizuál.

Právě přístupnost a rychlost vizualizace vede i k tomu, že si nápady můžeme otestovat — a následně pak třeba zabít ty nejslabší. Takže AI vlastně zabíjí nápady, ale v dobrém.

To může být dobrý indikátor posunu v „AI éře“. To, o kolik nápadů víc se nyní zavrhuje, než z kreativního procesu vzejde ona hlavní nosná idea kampaně.

Určitě je jich více. Když si průměrný nápad nehýčkáte zbytečně moc dlouho, nestihnete se do něj zamilovat. Díky AI rychleji poznáte, že jste se zamilovali slepě.

Rozumím, takže umělá inteligence vám umožňuje být kreativnější a efektivnější. Má to vliv na role v agenturách?

Ano, máme najednou nástroj, který nám šetří čas, který pak můžeme věnovat tomu nejdůležitějšímu — hledání nejsilnějšího nápadu, který bude nejsilněji rezonovat s cílovou skupinou.


Nikola Foktová

Posuňme se k dalším nástrojům mimo jazykových modelů a Midjourney. Jaké další vám pomáhají?

Dalším hodně zásadním AI toolem je určitě Runway. Díky němu jsou dnes úplně jinde možnosti postprodukce. Například naposledy jsme pro tendrový návrh televizního spotu jedné globální banky dostali pohybujícího se, chodícího herce z jiného spotu do našeho spotu na dva kliky a během pár minut. Něco takového bylo před dvěma lety zabralo dva dny. Runway je pro mě osobně asi zatím nejzábavnější AI nástroj. Naprosto předčil moje očekávání a už teď zásadně ovlivňuje tvorbu video obsahu a práci s ním. Doporučuju prozkoumat.

Co voiceovery? Existuje celá řada text to speech nástrojů. Pomáhají i ty nějak ve vašem kreativním procesu?

Ty využíváme velmi často. Nejčastěji jako placeholder u spotů v místech, kde ho pak namluví profesionální speaker nebo speakerka. Máme ale už také několik interních spotů a case studies, kde používáme AI hlasy. Kdybych vám to neřekla, nejspíš byste si toho nevšiml. S šikovným sound designérem se dnes už dá vyčarovat fajn hlas včetně intonace. Čím delší ovšem video je, tím pracnější to bývá.

Pořád platí, že pokud potřebujete 2minutový gejzír emocí, AI voice vám nejspíš stačit nebude. Skvělou službu ale udělá minimálně v tom, že si s tím můžeme v kreativním procesu hrát, vše rychle měnit a pilovat a do studia pak jít skutečně připravení.

Komerčně jsme zrovna nedávno vytvořili sérii kreativ s AI hlasem pro jednoho kosmetického klienta, v poslední fázi se ale rozhodl zůstat věrný své oficiální speakerce. Barvu jejího hlasu měl prostě radši. Je proto otázkou, kdy budeme běžně generovat AI hlasy předních českých speakerů a herců. Třeba dabér Michal Holán, se kterým jsem o tom naposledy mluvila, by uvítal podobný, samozřejmě zmonetizovaný, nástroj.

U debat o AI se často mluví o tom, že nenahradí lidskou práci. Z toho, co říkáte, mi ale vyplývá, že hlavní úspora času a nákladů je ve tvorbě „podpůrných vizuálů“. Těch, co vznikají pro usnadnění vašeho tvůrčího procesu nebo přesvědčení stávajícího či potenciálního klienta, že tato idea je správná a měla by z ní vzniknout reálná kampaň. Ryze podpůrnou rolí, zejména pro storyboardy, hráli ilustrátoři. Najímáte je ještě?

Upřímně, od doby, co jsme začali používat Midjourney, tak jsme ilustrátora nenajali. Z tohoto pohledu jim AI práci nepochybně bere.

Ohrožují generativní AI nástroje i agentury? Klienti samotní si teď s nimi mohou přijít přece sami kreativnější. Navíc přetavení myšlenky do slušně vypadajícího vizuálu je najednou dostupné i pro lajka.

Pořád platí, že AI výstupy jsou pouze kombinací věcí, co už někde existují. Unikátní nápady z nich (narozdíl od živých kreativců) zatím nepadají a ještě dlouho nejspíš nebudou.

Navíc mezi „craft“ („reklamní řemeslo“) se nově může počítat i smysluplná a efektivní práce s AI nástroji.

Určitě. Najednou máte víc možností variovat, zkoušet, víc si hrát. „Hraní si” je přitom v kreativním procesu zásadní. Právě z něj vzejdou někdy fakt skvělé věci.

Myslím, že práce agentur se změní tímto směrem. A to je dobře. Díky dalším AI nástrojům se budeme moc více věnovat tomu nejzajímavějšímu. Vymýšlení kreativních nápadů, které lidi osloví. Umožní nám to náš craft posouvat tím správným směrem a věnovat se tomu, co dává nejvíc smysl.

Nástroje pro vylepšení kreativního procesu dle Nikoly Foktové


ChatGPT

Parťák pro brainstorming nápadů i návrhy textací nebo situací. Potřebujete do spotu vtipnou scénku jedoucí rodinky v autě? Zadejte ChatGPT základní parametry prostředí a dialogu, možná vás překvapí svým smyslem pro humor.


Midjourney

Nástroj pro vizualizaci vašich nejdivočejších nápadů, se kterými byste se předtím báli přijít za grafikem. Pomocník pro tvorbu storyboardů, ale i skic a konceptů.


Photoshop AI Beta

AI rozšíření všemi známého Photoshopu. Jediným kliknutím dokážete nahrazovat pozadí, generovat jednotlivé obrazce, měnit materiály a spoustu dalšího.


Populární mem rozšířený díky AI funkci Generative Fill ve Photoshopu, jde o jeden z celé série. Podívejte se na další.


Runway

Fascinující AI nástroj pro tvorbu a editaci video obsahu. Pomocí nejnovější verze už můžete generovat video pomocí textu. Extrémně usnadňuje a urychluje veškeré postprodukční práce.

 
Murf.AI

Generátor anglických voice overů s širokým množstvím ženských, mužských hlasů různého věku a dialektu. U řady hlasů máte v nabídce také různé styly intonací od poklidné audioknihy až po ten prodejně reklamní. Murf.ai je zpoplatněn. Zdarma můžete využít třeba voiser, micmonster, play.ht ale i spoustu dalších.

 

Looka

AI generátor vizuálních identit brandů. Navrhne vám kompletní vizuální styl od loga až po firemní merch.


character.ai

Chtěli byste si popovídat s Einsteinem? S tímhle nástrojem můžete. Najdete v něm AI charaktery nejrůznějších celebrit a slavných osobností. Někteří profesoři a učitelé ho používají při výuce. Vy si jím můžete okořenit příští brainstorming. 

 

 

Jak na prompty

 

Nikola Foktová prozrazuje, jak přistupuje k promptům:


ChatGPT vám dá tím lepší výsledky, čím přesnější kontext mu dáte. Pamatujte na to, že nemá nejmenší tušení o tom, kdo jste a co od ní chcete. Musíte být proto opravdu konkrétní a vše přesně definovat. Včetně kontextu, situace, emocí. Nejlépe vám ale ten návod shrne sama ChatGPT, tady je:

 

Pro maximalizaci kreativity a vytvoření nápaditých odpovědí u jazykového modelu, jako jsem já, je nezbytné vytvořit podněty, které jsou otevřené, konkrétní a podněcují k zamyšlení. Zde je uvedeno, jak by měla vypadat ideální výzva, která potenciálně podpoří kreativitu:

Jasnost a konkrétnost:

Jasně formulujte téma nebo požadavek. Konkrétnost může vést k soustředěnějším a kreativnějším odpovědím. Vyhněte se vágním nebo příliš obecným podnětům.

 

Špatný příklad: „Napište něco kreativního.“

Dobrý příklad: „Vytvořte krátký příběh odehrávající se v postapokalyptickém světě, kde lidé komunikují prostřednictvím hudby.“

 

Engagement:

Udělejte výzvu poutavou nebo zajímavou. Položte otázku, uveďte zajímavý scénář nebo zahrňte zvrat, který vzbudí zvědavost.

 

Špatný příklad: „Povězte mi o kočce.“

Dobrý příklad: Vezměte si na pomoc kočku: „Představte si svět, ve kterém mají kočky schopnost cestovat v čase. Popište den v životě jedné takové kočky, která cestuje časem.“

             

Omezení představivosti:

Někdy může zavedení omezení podnítit kreativitu. Můžete například určit konkrétní žánr, časové období nebo prostředí, v němž se má pracovat.

 

Špatný příklad: „Napište příběh.

Dobrý příklad: „Napište sci-fi haiku odehrávající se na vzdálené planetě, kde roboti sní o elektrických ovcích.“

             

Otevřený konec:

Nechte prostor pro interpretaci a zkoumání. Nepředepisujte příliš směr odpovědi; nechte prostor pro nečekané a inovativní nápady.

 

Špatný příklad: „Popište červené jablko.

Dobrý příklad: „Popište předmět, který symbolizuje pokušení a touhu.“ Příklad: „Popište předmět, který symbolizuje pokušení a touhu.“

 

             

Kombinace nápadů:

Kombinujte nesouvisející pojmy nebo prvky, abyste podpořili jedinečná spojení a kreativní myšlení.

 

Špatný příklad: Například: „Napište o zahradě.“

Dobrý příklad: „Napište o něčem, co by mohlo být zajímavé:“Popište zahradu na vesmírné lodi, která se řítí časem a prostorem.“

             

Emoce a perspektiva:

Uveďte, jaký emocionální tón nebo perspektivu chcete v odpovědi prozkoumat.

 

Špatný příklad: „Napište dopis.“

Dobrý příklad: „Napište upřímný dopis od dítěte svému budoucímu já.“

             

Kontext nebo doplňující příběh:

Uveďte stručný kontext nebo příběh, abyste připravili půdu pro tvůrčí proces.

 

Špatný příklad: „Napište dialog.“

Dobrý příklad: „Napište dialog mezi dvěma bývalými přáteli, kteří se nečekaně setkají na srazu ze střední školy po hořké roztržce.“

 

Zpochybněte předpoklady:

Podporujte porušování tradičních nebo očekávaných vzorců. Ptejte se na alternativní pohledy nebo netradiční přístupy.


Špatný příklad
: „Popište typický den v knihovně.“

Dobrý příklad: „Představte si knihovnu, kde jsou knihy nahrazeny holografickými vypravěči a ticho je přerušováno šepotem moudrosti.“

 

Vizuální nebo smyslové detaily:

Zahrňte do výzvy smyslové detaily nebo živé obrazy, abyste podnítili představivost.

Špatný příklad: „Napište o pláži.“

Dobrý příklad: „Popište pocit, když se procházíte bosí po pláži osvětlené měsícem a mezi prsty máte písek chladný jako hedvábí.“

 

Osobní spojení:

V případě potřeby požádejte o odpovědi, které se opírají o osobní zkušenosti, emoce nebo vzpomínky, abyste jim dodali hloubku a autenticitu.

Špatný příklad: „Napište o stromu.“ 

Dobrý příklad: „Vzpomeňte si na vzpomínku z dětství spojenou s konkrétním stromem a popište emoce, které vyvolává.“

Nezapomeňte, že dobře formulovaná výzva sice může zvýšit kreativitu, ale kreativita závisí také na individuální interpretaci a myšlenkovém procesu. Experimentujte s různými přístupy a nebojte se zkoumat netradiční nápady, které inspirují kreativitu.“ 

 


Níže naleznete příklad promptu, jak zlepšit kreativní výstup ChatGPT během brainstormingu:


„Pro výše uvedené téma vymysli nové úhly pohledu nebo přístupy. Upřednostni nápady, které jsou neobvyklé nebo nové."
V případě Midjourney platí podobný princip


Jasně definujte co nejvíc elementů, které chcete vizualizovat. Níže naleznete výčet toho hlavního, na co byste měli myslet a pečlivě popsat:

A pokud s AI začínáte a nevíte si s prompty rady, ChatGPT vám ho dokáže ve vteřině vygenerovat. Jen mu nezapomeňte specifikovat, pro jaký AI tool ho potřebujete.

Štítky dokumentu: Marketingové nástroje Rozhovory

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: