AI nástroj Hiber3D slibuje tvorbu herních světů na jedno kliknutí

15. 9. 2023 | Kristýna Vozková
Segment videoher svou finanční hodnotou překračuje filmový průmysl a ty největší hity tvoří obrovské týmy několik let. Možná jsme ale na pokraji revoluce. AI nástroj Hiber3D přichází s tvorbou herních světů na jeden prompt a kliknutí.

Generativní AI je stále na vzestupu. Texty, obrázky nebo videa vytvářené za pomoci umělé inteligence se pozvolna stávají běžnou součástí našich osobních a mnohdy i pracovních životů. Startup Hiber se svou novinkou ovšem ukazuje, že potenciál generativní umělé inteligence není tímto ani zdaleka vyčerpán. Ba naopak. Nástroj Hiber3D dokáže vytvářet celé herní světy na jedno kliknutí. Nebo přesněji řečeno — na jeden prompt a jedno kliknutí. 

„Generativní umělá inteligence mění svět, Hiber3D mění vytváření 3D světů.” Tímto sloganem začíná video společnosti Hiber prědstavující její „světotvorný” nástroj. V příkazovém řádku se objevují slova „vesmírná stanice obklopená planetami, hvězdami a vesmírnými loděmi” a před divákem se vzápětí objevuje vesmírná stanice, po které se pohybuje herní postava mladého muže. Sledujeme, jak nástroj na základě jednoduchých promptů utváří nové a nové světy a přidává do nich na základě dalších požadavků doplňující elementy. Vše vypadá dobře, dokud Hiber3D nevyhodnotí, že nejlepším způsobem obrany právě vytvořeného hradu bude poskakující věž mávající laserovým paprskem tak urputně, že jím zabije samotného hlavního hrdinu. Ale co, nic přece není dokonalé. A navíc, jak už víme, umělá inteligence se učí velice rychle.  

Pochopitelně se kromě obdivných reakcí objevily i názory skeptiků, zpochybňující funkčnost nástroje. Mezi časté výtky patří nedostatek představivosti a uniformita světů, stejně tak jako neschopnost adekvátně vyhodnotit  zadané prompty. Na tomto místě je ale zapotřebí podotknout, že hlavním cílem Hiber3D je usnadnit a zefektivnit vývoj videoher, ne jej s okamžitou platností plně nahradit. 

Startup představil Hiber3D v rámci konference Google Cloud Next v San Franciscu a uvedl, že jeho platforma HiberWorld aktuálně obsahuje již více než pět milionů světů vytvořených jejími uživateli, a to bez využití kódování. Ve spolupráci s partnerem Google Cloud a poradenskou firmou pro umělou inteligenci Datatonic využívá Hiber velké jazykové modely Google Cloud Run a PaLM. Zakladatel startupu Michael Yngfors uvedl v rozhovoru pro Decrypt:  „S pomocí generativní umělé inteligence odstraňujeme poslední bariéru kreativity. Lidé jsou sice ze své podstaty super kreativní, ale mohou jim dojít nápady. Ale nyní je umělá inteligence tím, co odemkne kreativitu masám." 

 

Startup v letošním roce spolupracoval také s módní značkou Tommy Hilfiger, pro kterou vytvořil v HiberWorld prostředí, ve kterém módní tvůrci představili ve 3D své nejnovější modely. Právě jednoduchá tvorba digitálních světů je přitom něco, co by skutečně mohlo nakopnout používání Metaverse, které dosud zaostává za svým hypem. 

Hiber zároveň není jedinou společností, která využívá generativní umělou inteligenci k tvorbě virtuálních světů. Mezi další, kteří se o to s větší či menší úspěšností pokoušejí, patří zavedení hráčí Roblox, Meta, NVIDIA nebo Activision Blizzard. Společnost Oncyber například spustila Magic Composer, nástroj umělé inteligence založený na ChatGPT OpenAI, který uživatelům umožňuje vytvářet za pomoci promptů různá prostředí. 

Přesto však Hiber3D může představovat revoluci v rámci procesu vývoje videoher. Až doposud stály za vznikem herních trháků mnohočlenné týmy vývojářů a trvalo celé roky, než videohra spatřila světlo světa. Nástroj, který dokáže vytvořit svět na základě jednoduchého promptu však tvorbu herních světů nejen dramaticky urychlí, ale ušetří také miliony dolarů, které jsou s jejich vývojem spojené. Může přinést také příležitost pro menší tvůrce, kteří doposud neměli prostor prorazit se svými hrami na trh. S ohledem na fakt, že se svět umělé inteligence žene dopředu mílovými kroky snad budeme schopni funkčnost Hiber3D lépe zhodnotit v blízké době. 

Zdroje: bgr.comdecrypt.comwinbuzzer.com 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: