Apple vyhrál soud s Epic Games. Může ale přijít o miliardy dolarů

13. 9. 2021 | Petr Michl
Společnost Epic Games s žalobou na Apple neuspěla, vyloučení střílečky Fortnite s App Store bylo oprávněné, a ještě bude muset Applu vrátit přes 3 miliony dolarů. Ve skutečnosti ale prohrál i Apple. Musí totiž nově povolit alternativní možnosti plateb v aplikacích, což otevře vývojářům nové cesty k jejich monetizaci bez až 30% provizí pro Apple.

 

Loni v srpnu zahájilo vývojářské studio Epic Games útok na hegemony mobilních operačních systémů, a tím pádem i tržisť aplikací. Autoři nejpopulárnější střílečky světa, Fortnite, upravili backend svých aplikací na App Store a Google Play tak, aby nemusel platit podíl z prodejů v aplikaci. Apple i Google si z nich v tu dobu braly celých 30 %. Odplata byla ovšem rychlá, Fortnite byl stáhnut z Google Play a App Store. Epic Games následně žalovala Apple. Rozsudek ze závěru minulého týdne nepotěšil Epic Games, ale nakonec ani Apple.

V Epic Games chtěli válku

Akce Epic Games (EG) byla připravovaná a jejich hlavním cílem byla společnost s nakousnutým jablkem ve znaku. De facto desítky minut od oznámení vyloučení Fortnite z App Store přišla společnost Epic s reklamou, v níž Apple trollí. Vzala jeho slavnou reklamu „1984“, kterou tehdy natočil hollywoodský režisér Riddley Scott. Spot propagující počítač Macintosh sliboval vysvobození z šedivé reality a svou estetikou odkazoval na slavný Orwellův román 1984. Tentokrát z plátna promlouvá postava s nakousnutým jablkem místo hlavy. Vyzyvatelkou zavedených pořádků je postava ze hry Fortnite, která nehodí do plátna kladivo, ale hlavu jednorožce na tyči. Zrovna v okamžiku, kdy „vůdce“ říká: „Moc je naše a náleží pouze nám.“

Pro porovnání se podívejte i na originál.

Vedení Epic Games podalo zároveň u soudu v Kalifornii žalobu, v které mimo jiné uvádí:

„Apple se stal tím, proti čemu se kdysi bouřil: molochem, který se snaží ovládat trh, blokovat konkurenci a potlačovat inovace. Apple je větší, mocnější, více opevněný a škodlivější, než byli monopolisté minulosti.“

Pro úplnost dodejme, že podobná žaloba byla podána i na Google. Ta ale nemá své soudní rozuzlení. Pojďme se tak podívat, jak vyznívá to, kde byla žalovanou stranou společnost Apple.

Epic Games musí vrátit Applu ušlý zisk. Herní studio už ale přišlo o stovky milionů dolarů po odstranění iOS aplikace

Soudní pře mezi Epic Games a společností Apple dopadla jakýmsi kompromisním vítězstvím, které ho ovšem může zabolet. Primárně bude cítit zklamání žalující strana. Soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers potvrdila, že v Epic Games porušili upravením plateb v aplikaci tak, aby byla vyřízená přes jejich platební bránu, smlouvu podepsanou s Applem, a bylo proto zcela v pořádku, když ten pak vyřadil Fortnite z App Store. Konkrétně uvedla:

Společnost Apple má smluvní právo kdykoli a podle vlastního uvážení ukončit smlouvu DPLA („domination and/or profit and loss pooling agreement“, smlouva podepisována mezi vývojářem umísťujícím svou aplikaci na online tržiště App Store, poznámka redakce) s jakoukoli nebo všemi dceřinými společnostmi, přidruženými společnostmi a/nebo jinými subjekty, které jsou pod kontrolou společnosti Epic Games."

I přes 30% poplatky za platby v aplikaci přitom Fortnite na App Store vydělával krásné peníze. Za první dva roky činil jeho obrat jen od uživatelů s iOS 614 milionů dolarů, 52,7 milionů pak v 4. kvartále 2019. 

O tuto příležitost dostat se jednoduše k 1,5 miliardám zařízení ze 175 zemí světa už od srpna 2020 přichází. Navíc musí společnosti Apple zaplatit 3,6 milionu dolarů z 12,2 milionu dolarů vydělaných poté, co byl v rámci iOS aplikací Fornite upraven mechanismus plateb. Jde tedy o ušlý 30% poplatek.

Epic Games se tento výsledek nelíbí a bude se odvolávat.

 

Pyrrhovo vítězství může stát Apple miliardy

Ačkoliv Apple oficiálně rozhodnutí soudu oslavuje jako jasné vítězství, je zřejmé, že ho bude ještě bolet. Soud totiž také říká, že společnost Apple musí povolit alternativní možnosti plateb v aplikacích. Otevřel tím cestu k novým možnostem monetizace, jinak řečeno: další vývojáři už budou moci dělat to, co učinili ve Fortnite Epic Games.

Sdílejte tento článek:
Podobné články: