Bard se přejmenoval na Gemini. Placená verze Gemini Advanced překonává ChatGPT-4

9. 2. 2024 | Petr Michl
Zapomeňte na Barda, teď je tu Gemini. Nově uvedená placená verze Gemini Advanced překonává ve většině kategoriích ChatGPT-4 a nabízí k tomu 2TB úložiště. Má ale jednu velkou nevýhodu.

Google dokončuje rebranding svého velkého jazykového modelu. Bard odchází, nyní by měly služby spojené s generativní AI nést jméno Gemini. Novinkou je expanze do světa mobilních aplikací. Appka Gemini má ambici sloužit lidem jako jejich osobní AI asistent.

Aplikace ovšem zatím není dostupná v EU. Jazykový model Gemini Pro 1.0 ovládající i češtinu je nicméně od minulého týdne k dispozici v desktopové verzi přejmenované služby. Mění se i její doména z bard.google.com na gemini.google.com.

I Google nyní přináší placeného AI chatbota poháněného vylepšeným AI modelem Gemini Ultra 1.0. Nese jméno Gemini Advanced a měl by být vyrovnaným konkurentem ChatGPT-4. Tomu odpovídá i cena na stejné úrovni (19.99 dolaru, tedy cca 550 Kč). Porovnání jeho výkonu (v 1. sloupci) s konkurencí můžete vidět v následujícím grafu, z kterého je patrné, že nad GPT-4 vede o několik procentních bodů v 8 z 10 kategorií.

Z českého pohledu je ale jasným negativem, že se zatím soustředí jen na angličtinu a češtinu neovládá. Velkým plus je ale, že ve výše zmíněné ceně předplatného získáte úložný prostor o velikosti 2TB dat a také nejpokročilejšího AI chatbota ve vašem Gmailu a Google Docs (u firemních zákazníků obecně v Google Workspace a Google Cloud).

Právě provázanost s dalšími službami Googlu je v oblasti AI jeho největší výhodou. Využít ji můžete částečně i v neplacené verzi s pomocí rozšíření do prohlížeče Chrome, které byly uvedeny loni na podzim a představuje je následující video.

Zdroj: blog,google.com

Štítky dokumentu: AI Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: