Barva roku 2013 má být smaragdově zelená

14. 12. 2012 | BeDa
Jaká barva bude vládnout produktům příští rok? Podle Pantone to bude smaragdově zelená?

Chcete vědět, jaká barva se objeví na přehlídkových molech, na špercích, bytových či jiných doplňcích nebo dokonce na autech v roce 2013? Zeptejte se Pantone. Tato společnost je už od šedesátých let proslulá systémem barev především pro grafický design. Ale její systém barev a především každoroční volba barvy roku ovlivňuje řadu jiných obchodních odvětví.

Pro rok 2013 byla za hlavní barvu vyhlášena smaragdová zelená. V řeči čísel je to konkrétně 17-5641. Radost z toho přirozeně má smaragdový Heineken, který v roce 2013 slaví jubilejních 140 let a štěstím prý vyskakují i americké skautky. Smaragdová barva už pronikla do řady modních kolekcí na jaro 2013, s Pantone spolupracuje i drogerie Sephora na uvedení limitované kolekce očních stínů, laků na nehty a jiných doplňků. Pokračujet tak ve spolupráci z letošního roku, pro který Pantone vybralo barvu tangerine tango (mandarinkovou). Smaragdově zelené už společnost Pantone věnovala tři nástěnky na svém účtu na Pinterestu.

 

V marketingu se sice barva roku od Pantone tolik neprojevuje jako v modě a designu, ale z marketingového hlediska je zajímavé sledovat, jak o sobě dokázala společnost rozproudit komunikaci. Z pouhého oznámení se stala marketingová událost.

 

Přidělovat jednotlivým rokům barvu začala společnost Pantone už v roce 2000. Ale neděje se tak zcela náhodně například za pomoci roztočené barevné rulety a poskakující kuličky. Dvakrát do roka se v Evropě scházejí představitelé společností, které v různých zemích určují barevné trendy. Zastoupení zde má například módní značka Zara a podle charakteru doby pak společně určují barvu pro příští rok. Ovlivnit jejich rozhodnutí může i filmový svět a ke slovu se dostala i neurověda.

Zdroje: www.brandchannel.com, www.pantone.com

Štítky dokumentu: Budování značky Pinterest

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: