Bez ptaní: Apple nahrál nové album od U2 automaticky do iPhonů a iPadů

11. 9. 2014 | Petr Michl

Když máte ty správné známé, může se vám podařit i propagační zásah bezprecedentních rozměrů. Platí to rozhodně pro kapelu U2, kterou asi rád poslouchá CEO Applu, Tim Cook. U2 právě vydávají album Songs of Innocence a dokonce si ho můžete do 13. října stáhnout zdarma na iTunes. Počkejte, pokud máte u svého iTunes účtu umožněný automatický download, už máte celé album na svém iOS zařízení tak jako tak.Irská superskupina U2 se zúčastnila i úterního představení nových iPhonů 6 a iWatch, tedy události sledované téměř nábožně nejen technologickými médii po celém světě. Tim Cook nazval uvedení alba „největším v historii". Toto nezanedbatelné promo až teleshoppingových rozměrů (podívejte se na něj ve videu níže) asi nebylo dostatečným lákadlem, takže bylo vnuceno milionům lidí doslova pod nos a do uší. Ne každému se to líbí. Matt Burns se v článku pro Techcrunch rozčílil nad tím, že U2 nyní nejde z jeho iPhonu nadobro vypudit. „Můžete pouze schovat písně z lokálního iTunes účtu, ale budou žít na věky věků na vašem iCloudu. Díky, Apple,"  komentuje.Bez ohledu na sympatie či antipatie k hudbě U2 vypovídá tato událost o několika věcech. O tom, že U2 dokáže obětovat podstatnou část ze svých příjmů z prodeje alba (například 40 % uživatelů smarpthonů v USA má iPhone, rozhodně tedy nejde o zanedbatelné číslo - pozn. red.) a věří, že se jí to vrátí na jejím turné, při kterých vyprodá mnoho fotbalových a baseballových stadionů. I o tom, že kamarádit se s jedním z kapitánů technologického průmyslu může mít své výhody. Zmíněný marketingový push přímo do zařízení uživatelů totiž skutečně potvrzuje Cookova slova - s cca půl miliardou iTunes účtů jde bezpochyby o svým rozsahem největší uvedení hudebního alba v historii. Apple tu navíc není jen pouhý pomocník. Dle AppleInsider bude využívat písně z nového alba U2 ke své další propagaci a irská kapela dostala za poskytnutí své nové desky také blíže nespecifikovanou kompenzaci.

A nakonec se dá s větším nadhledem brát i vnucování muziky U2. Jak podotkl jeden z komentujících na Techcrunch - když si nainstalujete Windows Media Player, dostane k dispozici maximálně pár hudebních vzorků... Kdo by se rozčiloval nad hudbou zdarma, kterou ve výsledku poslouchat nemusíte?


Komentář U2


Frontman skupiny, Bono, napsal na webu  U2.com:

„Pravděpodobně jste si všimli, že album je zdarma na U2.com. A je také díky Applu zdarma pro všechny na iTunes. Koupili ho (Apple - pozn. red.) k oslavě desetiletého výročí naší reklamy na iPod a také jako dárek všem jejich hudebním zákazníkům. Je to zdarma, ale zaplacené. Protože, když za to nikdo nic nezaplatí, nejsme si jistí, že hudba gratis, je tak úplně zadarmo. Obvykle na ní doplatí podoba umění a taky umělci... což má velké důsledky, ne pro nás v U2, ale pro budoucí muzikanty a jejich hudbu... všechny písně, které ještě mají být napsány talenty budoucnosti... těmi, kdo se potřebují uživit, aby je napsali."

K možná až trochu násilnému tlačení jejich hudby se Bono vyjádřil:

„Lidé, kteří nikdy neslyšeli naši hudbu, nebo se o ni ani vzdáleně nezajímali, si nás mohou poprvé přehrát, protože jsme v knihovně (iTunes - pozn. red.)... Skutečně neuvěřitelná situace z 21. století. Přes 500 milionů lidí... to je miliarda uší. A lidé, co nemáte zájem si nás poslechnout, berte to takto: Krev, pot a slzy pár irských chlápků jsou ve vašem spamu."

 

Zdroj: AppleInsider, TechCrunch

Štítky dokumentu: Apple Podpora prodeje
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: