Bug na Facebooku zvyšoval dosah příspěvků obsahujících nahotu, násilí a dezinformace. A to po dobu 6 měsíců

4. 4. 2022 | Beáta Vaňková
Facebook se chlubí downrankingem jako způsobem, jak zabránit problematickému obsahu. Co se ale stane, když se tento systém porouchá? Začne například zobrazovat škodlivé příspěvky, jako se tomu stalo nyní.

 

Chyba v algoritmu řazení zpráv na Facebooku způsobila náhlý příval dezinformací v News Feedu uživatelů. Podle interní zprávy, kterou zveřejnil portál The Verge, algoritmus opakovaně zobrazoval příspěvky sdělující falešné zprávy, místo aby je potlačoval. To vedlo k nárůstu zobrazení dezinformačních příspěvků až o 30 % v celosvětovém měřítku.

V době, kdy byla chyba aktivní, algoritmus Facebooku nedokázal správně skrývat příspěvky obsahující nahotu, násilí a dokonce ani ruská média, která se sociální síť nedávno zavázala přestat zobrazovat kvůli invazi na Ukrajinu.

Zaměstnanci Facebooku si problému poprvé všimli v říjnu 2021. Z interních dokumentů Facebooku (Meta) ale vyplývá, že technický problém byl poprvé objevený už v roce 2019. Vývojáři ale nemohli objevit příčinu problému, a tak sledovali, jak nárůst nežádoucích příspěvků ustupuje a pak se zase opakovaně vrací. Chyba byla odstraněna až nedávno, 11. března 2022.

Po odhalení byl problém interně zařazen jako SEV první úrovně neboli událost na webu, což je termín, který společnost používá pro označení problému s vysokou prioritou. Mluvčí společnosti Meta, Joe Osborne, v reakci na tuto záležitost uvedl:

Sdílejte tento článek:
Podobné články: