České dráhy zkouší In Kartu v mobilu

8. 1. 2018 | Petr Michl
Modernizace na dráze přichází pomalu, ale jistě. Majitelé zákaznických In Karet je mohou od dneška nechat doma a nahradit je těmi virtuálními v mobilu.


Zdroj: YouTube / České dráhy

Málokterá organizace bojuje se svou elektronizací tak neohrabaně jako České dráhy. I u nich ovšem dochází k pokroku. Držitelé zákaznických In Karet budou moci využít místo jejich fyzické podoby tzv. virtuální In Kartu uloženou v chytrém telefonu. Testovací fáze začíná dnes 8. ledna. 

Plastové zákaznické In Karty mají nevýhodu v tom, že je jejich platnost fyzicky omezená. U virtuální karty bude daná jenom délkou platnosti zakoupené slevy. V nabídce je přitom nejčastěji využívaná In Karta 25, ale i In Karta 50 a In Karta 100 — všechny s možností zakoupení na 1 a 3 roky. K vytvoření virtuální In Karty je nutné mít nainstalovanou aplikaci Můj vlak pro Android nebo iOS a také mít registrovaný uživatelský účet na portálu ČD.


Představení aplikace Můj Vlak

České dráhy umožňují elektronický nákup jízdenek už mnoho let. Kdysi otřesnou uživatelskou zkušenost při nákupu z webu již před časem značně vylepšila právě mobilní aplikace Můj Vlak. Její jediné nedostatky jsou spojené s platbou. Nelze v ní uložit platební kartu a od vyplňování 23 charakterů z embosované karty při snaze zaplatit jízdenku vás neuchrání ani fakt, že na fyzickou In Kartu si lze nahrát peníze. Toto bohužel nenapravuje virtuální In Karta, její funkcí je jen ověření toho, že identita cestujícího je spojená  se zákaznickou slevou.

Pro trochu kontextu: České dráhy vyžadují při uplatnění elektronicky zakoupené jízdenky bez slev zároveň předložení průkazu totožnosti s fotografií, který potvrdí vaši identitu (její vyplnění je podmínkou nákupu). Jinak je jízdenka neplatná, a to přestože na nádraží u okénka klidně můžete takovou jízdenku zakoupit a pak ji třeba někomu dát. Toto nepochopitelné nařízení trvá od možnosti elektronického nákupu jízdenky. Virtuální In Karta je tak i ve své omezené funkčnosti — na poměry Českých drah — vítězstvím zdravého rozumu a malou revolucí. Buďme za to rádi. 

Jak si pořídit virtuální In Kartu

  1. Registrace virtuální In Karty (dále VIK) se provádí v záložce „Pořídit novou virtuální In Kartu“.

  2. Pořízení fotografie: Přímo z aplikace Můj vlak vyfotí fotoaparátem mobilního telefonu nebo načte fotografii ze souboru uloženého v mobilním telefonu.

  3. Pořízení osobních údajů: Základní údaje se automaticky přenesou z již vytvořeného uživatelského účtu na webu Českých drah, cestující doplní další požadované údaje.

  4. Po potvrzení správnosti zadaných údajů a odsouhlasení obchodních podmínek budou všechny doplněné údaje uloženy a na mobilním telefonu se zobrazí 2D kód s těmito údaji.

  5. Otevřený 2D kód v mobilním telefonu je cestující povinen předložit k načtení průvodčímu při první cestě vlakem, a to společně se svým osobním dokladem ke kontrole a validaci uvedených údajů.

Kompletní podmínky spojené s VIK naleznete zde

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: