CIA dostává na sítích za nové logo a web co proto. Jak se vám líbí?

7. 1. 2021 | Eva Dragulová
Americká ústřední zpravodajská služba se rozhodla pro moderní rebranding ve stylu současných trendů. Jak se s tím popasovali? Poznali byste, že jde o seriózní vládní organizaci?

cia

CIA je důležitá instituce, která sbírá, analyzuje a vyhodnocuje zpravodajsky významná data z celého světa a ty pak předává americké vládě. Jejím hlavním úkolem je už od roku 1947 zajišťovat národní bezpečnost. Je dobré čas od času udělat audit vizuální identity a zabrainstormovat, jestli není čas na změnu a vylepšení.

Jenže když se kreativci začínají předhánět v nápadech, nemusí to pro značku  vždy dopadnout dobře. Konečný návrh je sice atraktivní, ale jak to jde ruku v ruce s jejími hodnotami? Po rebrandingu CIA se totiž ozývají hlasy, že nový vzhled spíše evokuje byznys model, kdy značky prodávají přímo zákazníkovi bez obchodního prostředníka (direct to customer), než seriózní vládní stránku.

Co chtěli v CIA rebrandingem naznačit? Snaží se především v lidech evokovat představu, že práce pro tuto instituci je mnohem více sexy a akční, než nejspíš ve skutečnosti je. Změnou vizuálu chtějí vyvolat představu, že když budete dělat pro CIA, stanou se z vás něco jako špioni. A také jim jde o diverzitu a přilákání širšího spektra zájemců o práci.

Následuje pritnscreen z nového webu CIA. 

l

Černo-bílé kruhové logo, nápis CIA vnořen do bílých linií. Claim „Jsme první obrannou linií národa“. Rotující fotky lidí. A CTA button, který vás vyzývá: Najdi své poslání! Po prokliku už stačí jen vyplnit formuláře a vaše kariéra agenta může začít. Když tedy splníte náročné podmínky. Agentura spustila také náborovou kampaň na sociálních sítí s #DiscoverCIA.

 

Ředitelka CIA Gina Haspel (vůbec první ženská ředitelka v celé historii organizace!) se nechala pro Associated Press slyšet:

„Doufám, že nová stránka dá potenciálním zájemcům pocit, že v CIA na ně čeká dynamické prostředí. Ušli jsme kus cesty. Když jsem odpovídala na inzerát já, odeslala jsem obyčejný dopis nadepsaný ,CIA, Washington, D.C.’” 

Pro Ginu Haspel je nábor nových lidí klíčovou prioritou. CIA si dokonce založila instagramový účet. Agentura však stále o něco zaostává v zaměstnávání etnických menšin. V CIA pracuje jen 26,5 % příslušníků etnických menšin oproti 37 % ve federální sféře a 37,4 % v civilní sféře.

Uživatelé Twitteru se však nechali slyšet, že takto zjevné cílení na mladé a na potenciální kandidáty menšin je trochu těžkopádné.

Zachary Roif, kreativní ředitel grafického studia R/GA, porovnává nový vzhled CIA s designem nezávislé reklamní agentury: 

„Je hysterické uvažovat o rebrandingu takové značky, jako je CIA, ve stejných intencích jako při změně vizuální identity reklamky nebo DTC (direct to consumer, pozn. red.) značky. Tento trendy vizuální styl, který zvolili, je pravým opakem toho, co očekáváte od vládní instituce.“

A nebyl jediný. Další uživatelé poznamenali, že jim nový vzhled stylově přijde spíš jako e-shop s oblečením nebo hudební festival či literární časopis.

 

 

 

Pro srovnání s CIA dáváme logo české BIS. Bezpečnostní informační služba pracuje s erbem a vizuálem orla. Čistý a přímý design, který si asi jen tak s něčím nespleteme a ani nás to myšlenkově nepřenese směrem k módní značce. Ostatně, starší a méně trendy logo CIA s orlem by nás asi také nenechalo na pochybách, oč se jedná

lVlevo nové logo CIA, uprostřed BIS a vpravo staré logo CIA

Odvaha při rebrandingu se může a nemusí vyplatit. Jisté je, že nikdy výsledek neuspokojí všechny. To ostatně z českého prostředí můžeme vidět třeba u Footshopu. Tam se společnost také rozdělila na hejtry a obdivovatele. Důležité však je jedno. Ať je to tak, či onak – mluví se o vás. A to mohlo v případě CIA rozšíření povědomí o náboru nových zaměstnanců pomoci. 

Zdroj: Adage

Kam dál?

Burger King přichází po více než 20 letech s novou vizuální identitou. Tato značka nezkazí žádnou legraci. Povětšinou je na účet konkurence, ale umí si utahovat i sama ze sebe. Právě tuto rozpustilost se jí v nové vizuální identitě podařilo otisknout i přes nutnost působit jako brand, co to myslí vážně s udržitelností.  

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: