Clubhouse dostal v Číně ban

9. 2. 2021 | Petr Michl
Tak to moc dlouho netrvalo. Jak se na Clubhouse mezi sebou začali bavit lidé z pevninské Číny, Taiwanu a Hongkongu nebo lidé začali mluvit o represích Ujgurů, přišel zákaz. Uživatelé se nyní na Clubhouse dostanou jen skrze VPN a s ne-čínským telefonním číslem.

Aplikace Clubhouse zažívá v posledních týdnech v Česku boom a za tuto dobu se počet jejích uživatelů dostal z nuly na desítky tisíc. Čínský trh nabízel pro na zvuk a zejména mluvené slovo zaměřenou aplikaci pochopitelně řádově větší potenciál. Počáteční nadšení ale rychle zaříznul ban od čínské vlády.

Není to přitom tak překvapivé. Clubhouse ze všeho nejvíce připomíná diskuzní fórum s chatovacími místnostmi, akorát se do probíhající diskuze nepřipojujete skrze psané komentáře, ale svým hlasem. Čistá audio podoba je pochopitelně ještě těžší na uhlídání obsahu z hlediska automatické kontroly k tomu vytvořeným softwarem a upřímně to představuje pro aplikaci do budoucna zřetelnou hrozbu. Google a Facebook mají značné problémy s omezením šíření dezinformací i s pomocí textových robotů a relativně početných zástupů lidí, co vyhodnocují roboty či lidmi nahlášené příspěvky. Co je ovšem potenciálním problémem do budoucna, až bude na Clubhouse skutečně obrovské množství uživatelů, je pro vedení Číny obtížné už od začátku. Z jejího pohledu je totiž dezinformací jakákoliv kritika Číny a jejího režimu.

Techcrunch informuje o tom, že se na Clubhouse rozvíjeli jinak spíše vzácné debaty mezi obyvateli pevninské Číny, Hongkongu a Taiwanu. CNN upozorňuje na chatovací místnosti s názvy jako „Má Sin-ťiang koncentrační tábor?“, kde se mluvilo o čínské represi minority Ujgurů. Debaty mezi Taiwanci a Číňany porovnávající politické uspořádání také není něco, co by v Pekingu viděli rádi.

I proto se na státem dotovaném zpravodajském serveru Global Times objevil článek s názvem „Clubhouse není žádným rájem svobodného projevu, říkají uživatelé z pevninské Číny“. Na čínské platformě Weibo byl zakázán hashtag odkazující na Clubhouse.

Záhy na to byly zavedeny konkrétnější represe. Nejprve nebyla možná registrace na Clubhouse přes čínské telefonní číslo. Dle organizace Greatfire.org pak přišel ban celé aplikace v pondělí 8. února večer tamního času.

Pro čínské uživatele tak nyní bude Clubhouse dostupný podobně jako Google nebo Facebook, tedy ilegálně přes VPN. Další omezení týkající se nutnosti ne-čínského čísla a zařízení Apple s iOS počty možných uživatelů značně snižují. Neznamená to, že by ale měly být odsud nulové. CNN cituje čínskou uživatelku Susan Liang, která hodlá obcházet ban a na Clubhouse nadále chodit:

„Je to příliš vzácná příležitost. Všichni žili pod velkým firewallem tak dlouho, ale na této platformě můžeme mluvit o čemkoliv. Je to jako když se tonoucí může konečně znova pořádně nadechnout.“

Možná jde přitom o přílišný optimismus. Rčení: „Co se stane na Clubhouse, zůstane na Clubhouse,“ skutečně před čínskými úřady neobstojí. Nahrávání z jejich pohledu problematických debat a stíhání účastníků je pak spíše něčím očekávaným než nepředstavitelným. Dle Techcrunch vznikají v Číně už nyní další „drop-in“ audio aplikace, které jsou klony Clubhouse. Nedá se ale předpokládat, že by k nim měly tamní úřady výrazně jiný přístup, a jejich životnost tak nemusí být nijak dlouhá.

Zdroje: CNN, Techcrunch, CNET

Sdílejte tento článek:
Podobné články: