ČOI zveřejnila pumpy, na kterých naměřila odchylky od normy

11. 1. 2011 | TAS
Česká obchodní inspekce se konečně odhodlala ke kroku, po kterém již delší dobu volala motoristická veřejnost. Počínaje lednem bude každý měsíc zveřejňovat konkrétní čerpací stanice, na kterých naměří odchylky v kvalitě paliva od jakostní normy.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Česká obchodní inspekce se konečně odhodlala ke kroku, po kterém již delší dobu volala motoristická veřejnost. Počínaje lednem bude každý měsíc zveřejňovat konkrétní čerpací stanice, na kterých naměří odchylky v kvalitě paliva od jakostní normy. ČOI podle jejího prohlášení v minulosti bránilo ve zveřejňování nekvalitních pump matoucí znění zákona, které umožňovalo různý právní výklad.

Nyní je však všechno jinak. Ministerstvo průmyslu a obchodu zákon novelizovalo, takže nyní je ČOI vysloveně uložena povinnost informovat širokou veřejnost. Čerpací stanice tedy nemohou ČOI držet v šachu potenciální žalobou za zveřejnění údajů z měření.

Pro měnší čerpací stanice ovšem může být tento krok takřka likvidační. Výsledky měření ČOI zveřejňovala již v minulosti a čerpací stanice, které byly pokutované na základě naměřené odchylky zaznamenaly výrazný úbytek zákazníků. Což se může opakovat i nyní. Problémem navíc je, že většina naměřených odchylek se nachází sice v pokutovatelném, avšak akceptovatelném spektru - tedy že výrazně nezmění vlastnosti a chování paliva, natož aby například poškodily motor vozidla.

"Bude teď na čerpacích stanicích, aby v součinnosti s ČOI, případně soukromými laboratořemi naučily zákazníky rozlišovat mezi výrazným a mírným prohřeškem," míní oslovená komunikační specialistka Jana Nová. "Výchozí pozice benzínových pump je však natolik mizerná, že pokud podobný program nezaštítí prestižní nezávislý orgán, veřejnost jej pravděpodobně odsoudí jako manipulující.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: