Comic Sans má novou verzi. Přestane být otloukánkem grafiků a internetu?

11. 4. 2014 | Petr Michl

Snad neexistuje font, který by měl tak špatnou pověst jako Comic Sans. Tento druh hravého dětského" písma je vysmíván grafiky, ale běžně i alespoň trochu poučenou internetovou obcí, která drží v povědomí, že nadávat na Comic Sans patří k povinnostem člověka se vkusem. Nyní se ovšem objevila naděje na alespoň částečnou změnu. Je tu totiž font Comic Sans ve verzi 2.0 - Comic Neue.

Upravil ho australský designer Craig Rozynski, který tím chce vrátit "komickému písmu" znovu jeho hrdost. Rád by, aby se Comic Neue stal běžným fontem pro všechny. V propagačním vizuálu je vtipně uvedeno, že udělá i z vašeho stánku s limonádou společnost patřící do žebříčku Fortune 500.

Říkejte si, co chcete, ale nám se to písmo vlastně docela líbí. Popravdě on i ten odpor ke Comic Sans hraničící s fyzickou nevolností se stal spíše jakousi společenskou konvencí. Přesto tedy víceméně souhlasíme s portálem Comic Sans Criminal, který uvádí jako oprávněné užití daného fontu při těchto příležitostech:

  • Pokud je vašemu cílovému publiku méně než 11 let.

  • Pokud vytváříte komiks

  • Pokud vaše publikum trpí dyslexií a tvrdí, že upřednostňuje Comic Sans

Pravda, nesprávné užití může i vážně míněný text shodit. Podobný nápis na vozu ambulance například značí, že dostanete po zákroku lízátko, ale není úplně jisté, jestli tu legraci přežijete.


Zdroj: www.comicsanscriminal.com

Požehnaně bylo ovšem i mnoha jiných výskytů -  například pracovníci CERNu oznámili s pomocí písma z komiksů jeden z největších objevů ze světa fyziky posledních dekád, nalezení Higgsova bosonu.


Zdroj: www.theverge.com

Comic Sans dodávalo vážnost papežskému stolci i v digitální albu vydaném Vatikánem při příležitosti rezignace papeže Benedikta XVI.


Zdroj: Vatican.va

Ostatně samotný tvůrce písma, Even Connare, se před časem ve vyjádření pro The Wall Street Journal distancoval od jeho použití mimo komiksy a publikace pro děti a s povzdechem dodal: Špatný vkus nejde regulovat."

Ohledně Comic Neue jsme však mnohem optimističtější. Využívat ho jen na dětská přánička k narozeninám by byla snad i škoda. Má ale z českého pohledu jednu vadu - nedisponuje kurzívou.

Jak se líbí Comic Neue vám?

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: