Daňový ráj v Irsku končí. Ovlivní to Facebook, Google i Apple

11. 10. 2021 | Petr Michl
Irsko už nebude takovým daňovým rájem pro technologické firmy. Inzerenti na Googlu nebo Facebooku by měli být ostražití. Hegemoni digitálního prostoru se pravděpodobně zahojí na nich.


Zdroj: Stock Photos on Shutterstock

To, že jsou v prostoru EU státy, které se dají nazývat daňovými ráji, je do značné míry nelogické. Díky dohodě více než stovky států na půdě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se ale může blýskat na lepší časy. Připojilo se k ní i Irsko, které dosud platí za daňový přístav pro zejména americké technologické společnosti.

Děje se tak díky tomu, že dosud pro ně platila daň z příjmů právnických osob ve výši 12,5 %. Zmíněná dohoda zvyšuje tuto sazbu na 15 % pro nadnárodní firmy s obratem nad 750 milionů eur. Nezdá se vám to taková změna? 2,5 % u miliardových obratů už tvoří skutečně nezanedbatelnou částku.

Dohoda má stát na 2 pilířích. Další nemá dosud finální podobu, má nicméně vytvořit závazky k regulacím, které omezí přerozdělování zisků — s cílem, aby se daně platily tam, kde příjmy skutečně vznikají. Běžnou praxí technologických firem je například, že jednotlivé národní pobočky platí dceřiné firmě v „daňovém ráji“ licenční poplatky za „používání softwaru“. Snižují tak uměle výnosy na lokální úrovni a přesouvají je do míst s nižší mírou zdanění.

Irsko je díky jazykové a kulturní spřízněnosti oblíbenou destinací amerických firem. Dle Americké obchodní komory v Irsku má ve „věčně zelené zemi“ svou pobočku na 800 amerických firem zaměstnávajících přes 180 tisíc zaměstnanců. Platí to pro Apple od roku 1980, pro Google od roku 2003 a pro Facebook od roku 2008.

Irský ministr financí, Paschal Donohoe, vyjádřil v tiskové zprávě svou důvěru v to, že tyto daňové změny nepovedou k odlivu kapitálu:

„Jsem přesvědčen, že Irsko zůstane konkurenceschopné i do budoucna a že budeme i nadále atraktivní lokalitou a nejlepší ve své třídě, když se nadnárodní společnosti budou poohlížet po místech pro investice. Tyto nadnárodní podniky podporují naši ekonomiku vytvářením pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou a zároveň Irsko pro nadnárodní společnosti, které se zde rozhodnou investovat, představuje stabilní platformu a s dlouhodobě prověřenou úspěšností.“

Uvidíme, nakolik se tento předpoklad naplní. Z pohledu spravedlivějšího zdanění bude klíčové, nakolik se podaří v jednotlivých státech zavést a vymáhat regulace zabraňující vyvádění zisků. S ohledem na hegemony digitální prostoru, společnosti Facebook a Google, ale inzerenti ani nemohou čekat nic jiného než, že si ušlé zisky vyberou nějakým způsobem od nich.

Zdroje: BBC, Government of Ireland, American Chamber of Commerce Ireland

Sdílejte tento článek:
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.