Domino's Pizza zkouší místo tradičních poslíčků robota

22. 3. 2016 | Petr Michl
V Austrálii testují výměnu živých poslíčků s pizzou za ty robotické. Roboti totiž umí udržet pizzu teplou a nechtějí spropitné.Za původce největších inovací v oblasti doručení zboží považuje mnoho lidí Amazon. Tuto pozici si vysloužil ještě stále nerealizovanou dovážkou s pomocí dronů Amazon Prime Air. Nyní ale přichází se zajímavým vylepšením i řetězec Domino's Pizza. Pizzu by totiž nemuseli v budoucnu přivážet poslíčci, ale robot na kolečkách.

Australská pobočka Domino's Pizza oznámila, že plánuje zavedení Domino Robotic Unit (DRU) neboli robotickou jednotku Domino, fakticky autonomní vozidlo, které dokáže jezdit po chodnících, vyhýbat se překážkám a dojet do své cílové destinace. Přitom všem umí udržet pizzu správně teplou a případné objednané nápoje studené.     

Koncept robota místo poslíčka pizzy se může zdát jako pouhé marketingové cvičení k upoutání pozornosti, dle vyjádření z Domino's tomu tak není. ...jsme si jisti, že se (DRU) stane jednoho dne integrální součástí rodiny Domino's. Je to cesta budoucnosti a jsme velmi nadšení z toho, že budeme zkoumat její směřování dále," uvedl v tiskové zprávě CEO společnosti Don Meiji.

Robotický poslíček byl údajně testován v ulicích Queenslandu, kde již dostal potřebné povolení k provozu od tamních úřadů. Prototyp DRU je pouze prvním krokem našeho výzkumu a vývoje. Pokračujeme ve vývoji řady inovací, které revolučně změní zážitek z objednávání pizzy," dodal Meiji. Jako u mnoha jiných užitečných vynálezů, včetně internetu, je i u DRU původ tak trochu vojenský. Za jeho vývojem totiž stojí společnost Marathon Robotics, která vyvíjí robotické aplikace pro armádní účely. Primárně se přitom zaměřuje na výrobu pohyblivých cílů pro vojenská a policejní cvičení.Dle Marathon Robotics by se autonomní poslíček pizzy nemusel uplatnit jen v Austrálii, ale také na Novém Zélandu, ve Francii, Belgii, Nizozemí a Německu. Dodejme, že to pravděpodobně bude muset rozvážet pouze v lepších čtvrtích nízkopodlažních domů. Pokud samotný výdej pizzy probíhá například stylem v USA zažitého pouličního prodeje novin, kdy se po vhození správného obnosu peněz otevře víko prosklené krabice a zákazník si sám vezme jen to, co mu náleží, máme jisté pochyby o tom, že by se to uplatnilo i u pizzy v Česku. Podobně bychom měli v leckterých čtvrtích obavy z toho, že by byl malý a pomalý robot přepadán. Existuje tu ale i další problém. Zaslouží si robot spropitné?   

Kam dál?

Projekt Amazon Prime Air byl zveřejněn už v roce 2013. Možná, že se ale vzdušná dovážka nakonec skutečně blíží. Loni v listopadu oznámil Amazon velký krok k uvedení svých plánů do praxe. Představil totiž nový model, který má mnohem větší dolet, maximální rychlost i schopnost vyhýbat se překážkám a přesnějšího umístění zásilky.

Jedná se o tzv. hybridním dron, který umí po část své trasy létat jako letadlo. Přečtěte si o něm více ZDE.

Zdroje: Mashable, PCmagazine

Štítky dokumentu: Design služeb Formy PR
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.