Doručení drony přestává být hudbou budoucnosti. Díky Amazonu, Zomato i UberEats

17. 6. 2019 | Barbora Vičarová
O doručování drony se často píše, většinou však jako o pouhé zajímavé vyhlídce do budoucna. Díky Amazonu, Zomatu nebo UberEats a jejich úspěšnému testování hybridních dronů je ale tato představa mnohem blíže, než si myslíme.


Doručovací dron Amazonu - Prime Air. Zdroj: Amazon

Ačkoliv se o doručování pomocí dronů mluví už delší dobu, doposud to bylo zejména zajímavé PR pro firmy, nikdo však nečekal, že by mu balíček opravdu přinesl malý létající robot až k jeho dveřím. Díky firmám jako Amazon, Zomato nebo UberEats je tato představa ale blíže, než si možná myslíme.

Zásadním milníkem pro Amazon je zpráva americké Federal Aviation Administration (FAA), která mu udělila speciální certifikaci pro zahájení testování doručování balíčků jejich dronem s názvem Prime Air. Výkonný ředitel Amazonu Jeff Wilke pak uvedl, že zahájení pokusů takového doručování se očekává v rámci měsíců. Na konferenci Re:Mars, kterou Amazon pořádá, uvedl, že pilně pracují na vývoji technologie, která by byla schopna zákazníkům doručovat lehké balíčky do cca 2 kg v rámci okruhu 25 km do 30 minut. Jejich drony Prime Air jsou dle něj spolehlivé, bezpečné a efektivní.


Dron Prime Air od firmy Amazon. Zdroj: Amazon

 

Dron místo pošťáka? Už brzy!

Zmíněný certifikát zatím platí pouze pro testovánía v rámci jednoho roku od jeho vydání. Pokud však testy dopadnou úspěšně, je služba doručení pomocí dronu blíže než si myslíme. Budeme tedy potkávat drony nad našimi hlavami stále častěji? Tomu napovídá i fakt, že Amazon není jediný, kdo takovou službu testuje.

V Americe už má licenci například firma Wing, která je spin-off projektem Googlu. Wing na této technologii pracuje už od roku 2014 a licence od úřadu FAA je pro ní zásadním posunem. S drony se však experimentuje i mimo Ameriku. Napříkladspolečnost Zomato čerstvě úspěšně otestovala v Indii doručení jídla hybridním dronem, který doručil 5-tikilovou zásilku na 5 km v rámci neuvěřitelných 10 minut. Jídlo je pak ideálním kandidátem na rychlé doručení a s drony experimentuje kromě Zomata také UberEats, který plánuje taktéž doručování jídla zákazníkovi dronem v co nejkratším čase. Pro testování se UberEats spojil s McDonald’s a doručuje tak zatím pouze jejich jídlo, plánuje však partnerství s mnoha dalšími restauracemi a řetězci.

Zdá se, že doručení dronem tedy není pouhé sci-fi budoucnosti, ale brzká realita. Doba, kdy vám budou padat pečení holubi do pusy a zásilky o pár kilogramech přímo do ruky se blíží. Máme se tedy rozhodně na co těšit!


Tip redakce: 

Vybíráte sami dron? Podívejte se na srovnání a recenze dronů.

Štítky dokumentu: Amazon Design služeb

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: