Doručování zásilek od Amazonu pomocí dronů je zase o něco blíže realitě

30. 11. 2015 | Kateřina Tauchenová
Jeremy Clarkson včera představil nový hybridní model dronu Amazon Prime Air. Má dolet přes 24 km a dosahuje rychlosti přes 88 km/h, navíc se dokáže vyhýbat překážkám.

Když Amazon poprvé oznámil spuštění projektu Amazon Prime Air, tedy doručování balíčků pomocí dronů, považovali to mnozí za vtip. Včera, téměř na den přesně dva roky po představení prvního prototypu dronu, oznámil Amazon velký krok k uvedení svých plánů do praxe. Představil totiž nový model, který má mnohem větší dolet, maximální rychlost i schopnost vyhýbat se překážkám a přesnějšího umístění zásilky.

V nejnovějším videu představuje Jeremy Clarskson, bývalý moderátor pořadu Top Gear, který nyní natáčí nový pořad právě pro Amazon, nový hybridní model dronů. Vysvětluje nejen mechanismus létajících poslíčků, ale také zážitek, který tato služba přinese samotných zákazníkům Amazonu.

Největší změna, tedy přechod k hybridním dronům, se spočívá nejen v jejich fungování, ale i vzhledu. Létající poslíčci nyní vypadají mnohem větší a tak trochu jako ufo.

Nový Prime Air dron ale především už není pouze oktoptérou. Sice stále vzlétá a přistává vertikálně, ale po vystoupání do požadované výšky se přepne do horizontálního letového režimu, který je mnohem efektivnější. Je to v podstatě z části helikoptéra a z části letadlo. S tímto novým designem má dron mnohem větší výkon – dokáže uletět až 15 mil (přes 24 km) a jeho maximální rychlost přesahuje 55 mil za hodinu (zhruba 88,5 km/h). Amazon navíc podle Clarksona momentálně pracuje na dalších modelech dronů, které budou přizpůsobeny různým účelům a přírodním podmínkám.

Nové drony disponují také technologií, díky které se dokáží nejen vyhýbat překážkám na cestě, ale také přistát na přesně určeném místě. To by mělo v praxi vypadat tak, že zákazníci Amazonu označí místo na své zahradě určené k přistání dronu například logem Amazonu a dron díky skenování svého okolí toto místo identifikuje, přistane na něm, upustí balíček a znovu odletí.

„Tento model umožňuje efektivněji uletět poměrně dlouhé vzdálenosti a po doletu na místo určení bezpečně přistát. Je to ale jen jeden z protoypů, které jsme vyvinuli,“ řekl zdroj z Amazonu serveru Tech Crunch. „Jednoho dne budou naše drony stejně běžnou záležitostí, jako jsou třeba nákladní auta na silnicích.“

I přes velký pokrok má Amazon stále několik problémů, které musí řešit i u nového modelu. Proto je velice nepravděpodoobé, že by drony v nejbližší době začaly doručovat balíčky ve městech. Mohly by ale poměrně dobře fungovat na venkově a v méně hustě zastavěných oblastech. Pokud se ale Amazonu podaří současné nedostatky – především v systému rozeznávání překážek a místa přistání – vyřešit, pak budou drony minimálně v USA na nebi k vidění dříve, než si dovedeme představit. Společnost totiž už nyní intenzivně jedná s  FAA (The Federal Aviation Administration) o podmínkách komerčního využívání dronů.

Pro srovnání velikosti změn se podívejte, jak vypadal původní model dronu:

Štítky dokumentu: Amazon Design služeb

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: