EU vyšetřuje X kvůli šíření dezinformací o válce mezi Izraelem a Hamásem

16. 10. 2023 | Petr Michl
Dezinformace údajně bují na (e)X Twitteru více než na jiných sociálních sítí. EU kvůli tomu zahájila vyšetřování pro porušení zákona o digitálních službách. Případná pokuta může být enormní.

Evropská komise přichází s prvním formálním vyšetřováním velkých platforem spojeným se zákonem o digitálních službách (tzv. Digital Services Act (DSA)). A to v souvislosti s jeho porušováním v podobě nedostatečného ochrany proti závadného obsahu. Tzv. „velmi velké online platformy“, jako jsou Google, Meta i X, jsou dle DSA právně odpovědné za obsah, který je na nich zveřejněn. A právě poslední jmenovaná má mít potíže s jeho moderací poté, co Hamás zahájil útok na Izrael.

Evropská komise z toho důvodu zahájila vyšetřování opatření, které X udělala. Konkrétně k němu uvedla:

„Tento požadavek vyplývá z údajů, které obdržely útvary Komise o údajném šíření nezákonného obsahu a dezinformací, zejména šíření teroristického a násilného obsahu a nenávistných projevů. V tomto konkrétním případě útvary Komise prošetřují, zda společnost X dodržuje DSA, a to i s ohledem na její zásady a opatření týkající se oznámení o nezákonném obsahu, vyřizování stížností, hodnocení rizik a opatření ke zmírnění zjištěných rizik."

Komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton začátkem minulého týdne varoval Elona Muska jako majitele X, že by platforma sociálních médií mohla být potenciálně vyšetřována kvůli porušování právních předpisů EU. Už před zahájeném konfliktu mezi Izraelem a Hamásem byly údajně dezinformace, nenávistné projevy a grafické fotografie a videa násilí na X ve velkém množství. Po něm se situace prý ještě zhoršila. Breton z toho důvodu vyzval Muska k nápravě.  

 

Musk poté požádal Bretona, aby uvedl konkrétní příklady porušení předpisů, zatímco CEO společnosti X Linda Yaccarino poskytla podrobnější přehled opatření, která X přijala ke zvládnutí nárůstu obsahu spojených s konfliktem na Blízkém Východě.

Vzhledem k zahájení vyšetřování to evidentně nebylo dost. Pravděpodobně ne v relativním srovnání s dalšími platformami. U nich je totiž značný rozdíl v aktivitě moderátorů obsahu.
„X zaznamenal ve třech dnech před útokem a po něm v průměru asi 8 900 rozhodnutí o moderování denně, zatímco Facebook 415 000 denně,“ uvedl deník The Wall Street Journal::

Samozřejmě, Facebook má 2,06 miliardy denně aktivních uživatelů, X „jenom“ 253 milionů. I když berete počet uživatelů v potaz, řeší X šestkrát méně zpráv než Meta. Jako polehčující okolnost pro X může působit ovšem to, že se spoléhá na svou funkci hromadné kontroly faktů Community Notes, která umožňuje lidem, kteří aplikaci skutečně používají, aby sami moderovali. My jsme včera narazili na tweet poslance Babiše, který byl doplněn právě tímto způsobem o kontext o médiu, které vydalo zprávu o pomalé reakci vlády na odvezení českých občanů z Izraele odpovídající Babišově narativu.


Zdroj: X / Andrej Babiš

Yaccarino uvedla, že Community Notes fungují a jen ty týkající se útoku Hamásu na Izrael již byly zobrazeny v řádu desítek milionů. Je ovšem sporné, jak moc mohou nahradit profesionální moderaci ze strany platformy.

Community Notes vyžadují ke schválení konsensus lidí s opačnými politickými názory, kontextové poznámky jsou proto často ponechány v revizi a nikdy se nepublikují. Tedy fungují lépe na jasné „fejky“ bez politického zabarvení, méně pak na silně polarizovaná témata.

X má nyní čas do konce měsíce, aby odpověděla na otázky Evropské komise. Pokud budou uspokojivé, EK nebude s dalšími právními kroky pokračovat. V opačném případě mohou být důsledky pro X velmi nepříjemné. Nejvyšší potenciální trest za porušení DSA je pokuta ve výši až 6 % ročního obratu platformy. 

Doplnění (18. 10.):

Společnost X není pod drobnohledem EU sama. Komisař pro vnitřní trh Thierry Bretton poslal v posledním týdnu podobné výzvy i dalším CEOs velkých sociálně-mediálních platforem či společností, co je vlastní. Otevřené dopisy tak obdržel i CEO Meta, Mark Zuckerberg, CEO TikToku, Shou Zi Chew, i CEO Alphabet, mateřské společnosti Googlu a YouTube. Ten můžete vidět níže.

Meta již odpověděla tiskovým prohlášením na svém blogu, v kterém vypočítává své aktivity, včetně zřízení operačního střediska, v němž mají „pozorně sledovat a reagovat na rychle se vyvíjející situaci v reálném čase“ pracovníci plynně hovoří hebrejsky a arabsky. 

Štítky dokumentu: Twitter

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: