Evropská komise obvinila Google ze zneužití dominantního postavení

17. 4. 2015 |
Google čelí obvinění, které mu může přinést pokutu ve výši až 6 miliard a především předznamenat i změnu obchodního modelu.

Největší světový vyhledávač je už léta vůči Evropské unii v postavení vyšetřovaného. Nyní Evropská komise obvinila Google ze zneužití dominantního postavení na evropském trhu s vyhledavači. Při vyhledávání mají být upřednostněné jeho služby.

V čem má toto upřednostňování spočívat? Zadejte si na Googlu do vyhledávacího políčka název nějakého produktu či jeho kategorie. Po pravé straně se vám pak objeví políčko Nákupy". V kontextu výsledků vyhledávání je to tedy spíše pořádné pole, navíc doplněné fotografiemi a cenami produktů z různých e-shopů. Dle EK toto znevýhodňuje jiné subjekty, primárně srovnávače zboží. V českém prostředí je tak údajným zneužitím dominantního postavení postižena například Heureka.cz nebo Zboží.cz. Povšimněte si však, že ty Google v organickém hledání nediskriminuje pracky.heureka.cz - jsou hned na první neplacené pozici.


Výsledek vyhledávání na dotaz „pračka". Zdroj: Google.com


Případná pokuta může prý dosáhnout až výše 6 miliard dolarů. Pro Google by byla ovšem mnohem větším trestem vynucená změnu obchodního modelu. EK totiž svou žalobou de facto tvrdí, že Google na své službě nemůže upřednostňovat své reklamní produkty. Obvinění se sice týká přímo shopping service" Googlu. Pole Nákupy je ale principielně stejné jako search reklama zobrazovaná nad výsledky vyhledávání a po jejich pravé straně.

„Cílem Komise je uplatňování antimonopolních pravidel EU, aby společnosti působící v Evropě neupíraly evropským spotřebitelům právo na co nejširší výběr zboží nebo nepotlačovaly inovace,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová jako vysvětlení obvinění.

Google má deset týdnů na zaslání odpovědi, v které má své obvinění vyvrátit. Zároveň se předpokládá, že brzy se bude muset Google vypořádat i s podobným obviněním namířeným proti operačnímu systému Android.

Google již poslal svým zaměstnancům dopis, který o dané věci informuje. Říká, že je právo na jeho straně a některé ze svých argumentů i uvádí. Jsou primárně postavené na tvrzení, že Google pouze pomáhá lidem najít to, co hledají, rychleji, aniž by u toho potlačoval konkurenci. Poukazuje naopak na to, že konkurence vzrůstá a portály jako Bing, Yahoo, Quora, DuckDuckGo i vyhledávací asistenti Siri od Applu či Cortana od Microsoftu nabízejí uživatelům rozsáhlé alternativní možnosti vyhledávání.

Dokonce uvádí dopředu i argumenty ve prospěch Androidu. Na svou obranu říká mimo konstatování, že se jedná o open-source zdarma, i to, že v loňském roce umožnil vývojářům a vydavatelům obsahu dosáhnout příjmů ve výši 7 miliard dolarů. Aplikace jako Facebook, Amazon, Microsoft Office, a Expedia  jsou pak na Google Play jednoduše dostupné.

Současné obvinění je výstupem vyšetřování započatého Evropskou komisí v roce 2010. Google již dříve čelil vyšetřování zneužití dominantního postavení na domácí půdě v USA, Federální obchodní komise ovšem v roce 2012 potvrdila, že Google tak nečiní.

Zdroje: Reuters, Techcrunch, Finacial Times

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: