Facebook přidává nové nástroje pro vytváření videoreklam

15. 2. 2016 | Kateřina Tauchenová
Počet uživatelů mobilní aplikace Facebooku stále roste. I proto společnost oznámila spuštění několika nových nástrojů, které mají inzerentům usnadnit vytváření a měření reklam pro mobilní feed.

Lidé používají Facebook čím dál častěji na svých mobilních telefonech než na stolních počítačích nebo noteboocích. Facebook se proto rozhodl analyzovat chování uživatelů na mobilních zařízení, aby mohl svou aplikaci co nejvíce přizpůsobit nejen jejich požadavkům a přáním, ale také potřebám inzerentů. Průzkum se zaměřoval především na sledování videí, která jsou v poslední době velmi žádaným reklamním formátem. Minulý týden pak oznámil přidání několika nových nástrojů, které by měly zvýšit efektivitu Facebook Video Ads. Výsledky průzkumu zároveň zveřejnil na svém blogu spolu s několika tipy a triky, jak mohou inzerenti vytěžit své reklamní kampaně na maximum.

Co jsou tedy nejdůležitější závěry analýzy?

  • Lidé konzumují obsah mnohem rychleji na mobilních zařízení než na klasických počítačích. Zároveň už pro ně není problém uskutečnit jejich prostřednictvím i nákup – 50 % všech online nákupů během Black Friday a následujícího víkendu bylo uskutečněno právě na mobilních telefonech.
  • Uživatelé zhlédnou na Facebooku více než 100 milionů hodin videa denně.
  • Lidé si dokáží vybavit reklamní spot už po zhlédnutí pouhé čtvrt sekundy. S rostoucí délkou sledování pak roste i jeho účinnost – 47 % sdělení videa je doručeno v prvních třech sekundách. Pokud uživatel vydrží sledovat video po dobu deseti sekund, přijme až 74 % zamýšleného obsahu.
  • 80 % uživatelů reaguje negativně na automatické přehrávání reklam se zvukem, pokud to neočekávají.
  • Pouze 41 % zkoumaných videoreklam na Facebooku ztrácelo přitom vypnutím zvuku svůj význam.
  • Přidání titulků k videu zvyšuje čas sledování videa v průměru o 12 %.

Spolu s rostoucí kontrolou uživatelů nad konzumovaným obsahem roste i potřeba inzerentů co nejrychleji získat pozornost uživatelů a předat jim své sdělení. Nově přidané nástroje by jim v tom měly pomoci.

Automatické přidání titulků do videoreklam

V mobilním feedu uživatelé preferují, když se videa začnou automaticky přehrávat bez zvuku a oni si jej mohou zapnout jen, pokud právě chtějí. Inzerenti by proto měli při vytváření videospotů myslet na to, aby jejich reklama dokázala předat divákům své sdělení i bez zapnutého zvuku.

Dosud bylo přidávání titulků do videí poměrně složité – inzerenti museli nahrát vlastní soubor s titulky nebo je embedovat z jiného webu. Nový nástroj ale umožní automatické vytvoření titulků s možností jejich ruční kontroly či úpravy a následného uložení a nahrání přímo do videospotu.

Více možností měření úspěšnosti reklam

Inzerenti potřebují porozumět tomu, jak lidé na jejich reklamy reagují. K tomu jim mají pomoci nové metriky, které zahrnují například procento lidí, kteří zhlédli jejich video se zapnutým zvukem. Metriky budou dostupné jak v Přehledech stránky, tak v Přehledech reklam v rámci platformy Ads Mananger.

Facebook celosvětově spolupracuje s analytickou společností Moat. Jedním z výsledků tohoto partnerství je i zavedení nové možnosti 100% in-view impresí, které oznámil už v září. Nyní by však tento nástroj, který inzerentům zajistí,  že se uživatelům v news feedu zobrazí veškerá jeho reklama, měl být dostupný celosvětově.

Tipy na vytváření video kreativ pro mobilní feed

Vytváření videoreklam pro mobilní zařízení vyžaduje trochu jiný přístup, než na jaký byli inzerenti dosud zvyklí. Týmy Facebook Creative Shop a Marketiing Science proto neustále analyzují reklamy jak na Facebooku, tak i na Instagramu, aby pomohli inzerentům lépe pochopit, co zvyšuje jejich efektivitu, a co naopak uživatele od jejich zhlédnutí odrazuje. Své dosavadní poznatky shrnuli do tří doporučení, která by měli mít marketéři na paměti při vymýšlení každé videoreklamy.

1) Navažte rychle spojení s divákem

Získání pozornosti diváků hned v prvních vteřinách videa je zásadní stejně jako jasné a viditelné zdůraznění značky. 65 % uživatelů, kteří zhlédnout první 3 sekundy videa, totiž zůstanou u sledování po celých 10 vteřin, a 45 % z nich dokonce vydrží sledovat spot 30 vteřin. Jasné propojení se značkou nebo s firemními barvami zase usnadní vytvoření spojení mezi reklamou a danou značkou.

2) Vytvářejte reklamy, které nepotřebují zvuk

Většina reklam v mobilním feedu je sledována bez zapnutého zvuku. Je proto důležité najít jiné způsoby, jak předat divákovi své sdělení. Pomoci mohou titulky, loga nebo záběry produktů, které doručí smysl reklamy i bez slovního komentáře.

3) Testujte, co bude fungovat právě pro vaši značku

I přes neustálé výzkumy a analýzy neexistuje jednoduché univerzální doporučení, jak vytvořit fungující video reklamu pro Facebook. Je proto nutné experimentovat a pečlivě sledovat výsledky těchto experimentů v průběhu času. Jedině tak se může značka poučit z vlastních chyb nebo naopak najít způsob komunikace, který jejím potenciálním zákazníkům vyhovuje nejvíce.  

Tip: Facebook své rady a tipy doplnil i reálnými příklady a případovými studiemi, na které se můžete podívat v původním příspěvku na jeho blogu Facebook for Business.

Štítky dokumentu: Facebook
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: