Facebook zasáhne proti video clickbaitu

22. 8. 2017 | Petr Michl
„Když lidé kliknou na Facebooku na video, chtějí vidět video.“ Přesně z tohoto předpokladu vychází nové opatření proti falešným „play“ tlačítkům a videím, co nabízí jen statickou fotografii. Nyní se takovým příspěvkům sníží ranking a povedou si v news feedu hůře.

Video táhne a především dostává od Facebooku v news feedu přednost. I to je důvod, proč se mnoho Stránek i inzerentů snaží tvářit, že tento formát nabízí, ač tomu tak není. Facebook nyní ovšem oznámil, že si na video clickbait došlápne. 

Pod termínem video clickbait si můžete představit celou řadu věcí. Začíná to s tlačítkem „play“ na náhledové fotografii příspěvku, který je ve skutečnosti článkem. Habaďurou využívající i vylepšený organický dosah video obsahu v news feedu jsou pak live videa, která nikdy živě vysílána nebyla, nebo falešná videa: reálně pouhé fotografie nahrané jako videa.Proti falešným živým vysíláním bylo zakročeno už v květnu úpravou API. Další dva popsané způsoby můžete dosud zahlédnout. Taktiku s falešným „play“ tlačítkem využívala například ESPN. Když na něj kliknete, dostanete se na stránky ESPN, kde se spustí slibované video na videopřehrávači ESPN, kde je nasazená reklama této televizní stanice.Facebook chce odstranit důvod, proč k takovým taktikám přistupovat. „V průběhu příštích týdnů začneme příběhy s falešným play tlačítky a statickými obrázky předstírajími, že jsou video v news feedu upozaďovat,“ říká se na jeho blogu.

Když Facebook rozpozná, že fotografie obsahuje „play“ tlačítko nebo že video postrádá pohyb, sníží u takového příspěvku ranking a uživatelé ho uvidí ve svých news feedech méně častěji. Příspěvek ovšem nebude nadobro odstraněn ani za něj nebudou penalizovány FB Stránky, co ho publikovaly, ani ty stránky, na které link v příspěvku vede.

Tato změna by prý neměla ovlivnit reklamy, ale je to poněkud zavádějící vyjádření. V jejich podmínkách jsou totiž výše zmíněné taktiky již stejně zakázané.

Zdroje: MarketingLand, DigiDay, Facebook

Štítky dokumentu: Facebook
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.