Finanční výsledky Apple se zhoršují. Zisk i obrat za poslední kvartál klesl

25. 7. 2012 | BeDa
Apple zveřejnil svoje finanční výsledky za poslední tři měsíce. Zaznamenal mezikvartální propad v zisku o téměř jednu čtvrtinu.

Apple zveřejnil svoje finanční výsledky za poslední tři měsíce. Zaznamenal mezikvartální propad a to ve výši obratu i zisku. V účetních knihách společnosti bude u daných položek uvedeno 35 miliard a 8,8 miliard amerických dolarů. V druhém kvartálu (Q2) byl přitom zisk 11,6 miliard, takže v třetím kvartálu došlo k poklesu o celých 24,1 % (vládní fiskální rok začíná v USA 1. října, proto je období „duben – květen – červen“ označováno jako třetí kvartál (Q3) – pozn. red.). Obrat poklesl o 10,7 %.

Nedá se však říci, že by byly na vině poklesy prodejů všech stěžejních přístrojů. iPadů bylo prodáno 17 milionů kusů (v Q2 to bylo jen 11,8 milionů) – to je mezikvartální nárůst o 44 %. iPad drží úctyhodných 70 % na trhu tabletů.

Prodeje iPhonů se ovšem snížily. Zakoupeno jich bylo 26 milionů kusů - o 26 % méně než tomu bylo od ledna do konce března. V obratu se jedná o pokles o 28 %. To se dá přičítat tomu, že v daném období vstoupili na trh nové nejvyšší modely s OS Android, zatímco iPhone je v jakémsi mezidobí modelů 4 a 4s charakterizovaném čekáním některých fandů značky na iPhone 5.

MP3 přehrávače se stávají obecně produktem na ústupu. I proto jsou nižší také prodeje iPodů, a to o 10 % oproti minulému roku a o 12 % mezikvartálně - propad v obratu za dané období je také 12%. Stále se ovšem jedná o nejprodávanější přístroje v daném segmentu.

Prodeje Maců zůstaly na takřka stejné úrovni 4 milionů kusů, ač bylo očekáván nárůst kvůli uvedení MacBooku Pro s Retina displejem. Ten ale nastal až na začátku června. Částečně za to mohou problémy s jeho dodávkami. Dá se očekávat, že po skončení aktuálního kvartálu budeme svědkem podstatně vyššího čísla. Jako příznivý signál lze vnímat i vyjádření finančního ředitele, Petera Oppenheimera, který uvedl, že Macy si nyní zakoupilo mnoho lidí, kteří laptop s nakousnutým jablkem ve znaku dosud nevlastnili.

Představené výsledky nelze vnímat nijak tragicky. Jde spíše o předpokládaný vývoj vzhledem k produktovému cyklu některých modelů. Největší příčinou propadu je výrazné snížení prodejů iPhonů. Výrazná změna k lepšímu v dané kategorii nastane pravděpodobně až s uvedením nového modelu. Analytici Applu i proto předpokládají pokles obratu i v aktuálním kvartálu.


Zdroje: www.allthingsd.com www.techcrunch.com, www.forbes.com
 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: