Flash Professional končí, nahrazuje ho Adobe Animate CC

2. 12. 2015 | Petr Michl
Společnost Adobe tuší, že je Flash blízko křemíkového pekla. Přejmenovala proto svůj nástroj pro tvorbu animací.

 

Smrt formátu Flash jsme už předpovídali několikrát. Obzvláště pak, když ho přestal podporovat od 1. září po Mozille Firefox i další internetový prohlížeč Google Chrome. Nyní se tak děje minimálně v symbolické rovině. Společnost Adobe se odstřihuje od nástroje na tvorbu animací Adobe Flash Professional , jeho nová verze se stejným posláním nese jméno Adobe Animate CC.

Již dlouho předvídaným vítězem formátů, které umožňují rozhýbat statické reklamy, je HTML5. Flashi je vyčítán vliv na zpomalování počítače, spotřebu energie zařízení, ale především velké bezpečností díry. Připomínáme úvodní větu z příručky s názvem HTML5 tutoriál od českého Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR): „Online reklamní trh by se měl zabývat kontinuálně klesající platformou pro zobrazovaní reklamy ve stále nerozšířenějším formátu Flash.“ Animate CC pak reaguje na to, že čím dál více obsahu vytvořeného s Flash softwarem využívá ve skutečnosti právě HTML5. Sofware, který začne být distribuován od ledna 2016, se s nastalou situací vypořádává. Nejedná se o kompletní odstřihnutí. I Animate CC bude Flash nadále podporovat, ale dá se říct, že se od něj chce odklánět.

Nový nástroj slibuje export animací v mnoha formátech, konkrétně HTML5 Canvas, WebGL, Flash (SWF), AIR, ale i ve formě videa, včetně toho s rozlišením 4K. Pokročilé má být i propojení s nabídkou fotografií či vektorů v rámci ekosystému Adobe Creative Cloud. Samotný Flash nevymizel dosud zcela. Symbolická změna nástroje, který byl spojen s tvorbou animací v jeho formátu, ale značí, že konec je blízko a uvědomují si to i v Adobe.

Kompletní přehled funkcí Animate CC si můžete prohlédnout na blogu Adobe.

Štítky dokumentu: Reklama online

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: