Fotbalové karty odhalují pravé hvězdy mistrovství světa 2022. Ty, co za něj položily život

3. 8. 2022 | Petr Michl
Má smysl pořádat mistrovství světa ve fotbalu na nevhodném místě a za cenu utrpení levné pracovní síly stavějící infrastrukturu v extrémních podmínkách? Organizace Blankspot si to nemyslí. Vytvořila sadu fotbalových karet s lidmi, kteří za MS v Kataru položili nechtěně život, a zasílá je vedení FIFA, ale také médiím, fotbalových hvězdám a influencerům.

 

Pro to, aby se mohlo letos odehrát mistroství světa ve fotbale v Kataru, se udělalo skutečně mnoho nemyslitelného. FIFA byla ochotná dokonce posunout kvůli vedrům panujícím na Blízkém Východě i dobu konání z tradičního léta na zimu (finále proběhne 18. prosince pozn. red.). Tu nejvyšší oběť ale položili jiní. Tisíce dělníků, často z jihoasijských zemí, co se podíleli na stavbě stadionů a další infrastruktury potřebné pro jednu z největších sportovních show světa, se přitom vážně zranili, nebo přímo zahynuli. Platforma pro investigativní žurnalistiku Blankspot a agentura Forsman & Bodenfors vytvořily set fotablových karet, které jejich osudy připomínají.

Fotbalové karty pokrývají tradičně profesionální hráče. Tentokrát ale zachycují osudy těch, díky nimž budou mít v Kataru na čem hrát. Například profily Madhu Bollapallyho, Ghal Singha Raie, Abu Hashema, Dorine Wangare a více než tuctu dalších neznámých jmen. 

Srinivas Narukula pracoval jako operátor jeřábu. Zemřel ve 39 letech dle informací poskytnutých z Kataru jeho rodině „přirozenou smrtí“.

Nepálec Rada China Ramoji psal manželce, jak mají nedostatek lidí kvůli Covidu a musí pracovat 12hodinové a někdy i 16hodinové směny. Zemřel ve věku 21 let, prý na infarkt ve spánku.

33letý Mohammed z Bangladéše pracoval jako dělník. Osudným mu byl pád z 10. patra při stavbě výškové budovy.

Ve věku 26 let zemřela Durga Kumari Bhandari, která pracovala jako uklízečka. Jednoho dne napsala domů, že skončila v nemocnici, ale že bude v pořádku. Její rodina pak o ní slyšela, až když obdržela zprávu o jejím úmrtí.

Blankspot a Forsman & Bodenfors dosud vytvořily více než 30 karet a plánují přidávat další až do listopadového zahájení šampionátu v Dauhá. 

Šéfredaktor a spoluzakladatel Blankspotu, Martin Schibbye, uvádí v tiskové zprávě: 

„Společně s týmem místních novinářů v Indii, Nepálu a Bangladéši jsme shromáždili příběhy migrujících pracovníků přímo od rodin a vdov, které po sobě zanechali. Myslím, že je naší povinností tyto lidi a jejich příběhy poznat."

Dle zjištění Blankspot za deset let od chvíle, kdy FIFA vybrala katarské hlavní město jako pořadatele poháru, zahynulo při stavbě nebo modernizaci stadionů, letišť, silnic a hotelů na 6 500 dělníků. Počet mrtvých může být ovšem podstatně vyšší, protože statistiky nezahrnují dělníky z území včetně Filipín a několika afrických zemí.

Karty mají už jen z úcty k tomu, že jsou v podstatě pietní, vysokou řemeslnou úroveň s krabičkou z textilních vláken. Barevné provedení se pak inspiruje vizuální identitou MS v Kataru, aby posílilo vzájemné spojení. 

Blankspot zasílá karty vedoucím představitelům FIFA, influencerům, sponzorům a zástupcům médií. Následující video pak vysvětluje poutavě účel netradičních fotbalových karet. 


Zajímavým prvkem je i spojení s fotbalovou aplikací Forza. Ta v tomto případě dovolila svým 3 milonům uživatelům, aby skrze ni upozornili své fotbalové idoly o existenci karet a o tom, že dle nich není v pořádku stavět nesmyslné mistrovství na utrpení levné pracovní síly.

Zdroje: MuseBlankspot

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: