Francie zakázala Toyotě reklamy na terénní vozy – prý poškozují přírodu

1. 11. 2012 | Petr Michl
Pochopitelnou součástí reklam na vozy z kategorie off-road jsou záběry jejich jízdy mimo zpevněné vozovky. Francie s tím má problém, prý to navádí k ničení přírody.

Reklamám z terénu ve Francii odzvonilo. Minimálně to tedy platí pro reklamy na terénní vozy Toyota Hilux, LandCruiser a RAV4, v nichž tato auta jezdí mimo zpevněné vozovky. Soudní zákaz se vztahuje na reklamu v TV a tištěných médiích, na billboardech i na francouzských stránkách výrobce. Jaký je k tomu důvod? Prý propagují „environmentálně nezodpovědné chování“. Iniciátorem zákazu je organizace France Natural Environment (FNE), která v dubnu Toyotu žalovala.

 

Toto absurdní rozhodnutí naznačuje, že terénní automobily jezdící na sněhu, loukách, polních cestách a kamenech škodí přírodě a dávají špatný příklad. Pokud nemůžete cílové skupině předvést, že off-road umí i mimo vozovku, máte problém. Právníci japonské automobilky se snažili argumentovat tím, že záběry byly natočeny mimo Francii, a nemůžou proto podléhat francouzskému právu. Soud jim ovšem nedal za pravdu a přiklonil se k názoru FNE.

 Pro většinu lidí je toto neškodná reklama ukazující schopnosti Toyoty Hilux, dle rozhodnutí francouzského soudu navádí k poškozování přírody.

 

Samotná žaloba ani rozhodnutí soudu nejsou bleskem z čistého nebe. Již v prosinci 2011 byly označeny reklamy pěti automobilek znázorňující právě schopnost jízdy v terénu jako „v rozporu s etikou francouzské reklamy“. Jediná Toyota pokračovala ve stejném způsobu propagace, a právě proto na ni také FNE podala žalobu. Dle CarAdvice Toyota nebude podávat odvolání a začala „vadné reklamy“ a propagační materiály stahovat. Automobilka pouze vyjádřila rozčarování nad výrokem soudu vzhledem k tomu, že při filmování v přírodních lokacích měla vždy povolení a někdy byly dokonce off-road scény natáčeny ve studiu.

Pokud vám celá tato zpráva přijde jako z říše nepovedených snů, nejste v tom sami. Dle názoru naší redakce by dle stejné logiky mohly být zakázány záběry na doly, továrny bez nulových emisí, let letadlem, který za sebou zanechává nemalou uhlíkovou stopu a třeba i na horolezce, kteří svými skobami a cepíny zdobí skály a ledopády čistě ze svého rozmaru.
 

Zdroje: www.caradvice.com, www.motorshout.com

Štítky dokumentu: YouTube
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.