Gartner: Android je světově nejpopulárnější operační systém. Jeho dominance se zvyšuje vstupem na trh počítačů

10. 1. 2014 | Petr Michl

Svět osobních elektronických zařízení s internetovou konektivitou dnes můžeme rozdělit primárně na osobní počítače, tablety, ultramobily a telefony. Dle analytické společnosti Gartner jich bude v letošním roce prodáno téměř 2,5 miliardy kusů, z toho 1,9 miliardy bude mobilních telefonů.

To naznačuje, že nejpopulárnější platformou je Android. Celkově jsou napříč všemi jmenovanými typy zařízení nejdominantnější tři operační systémy: Android, Windows a iOS / OS X. Windows má stále náskok před platformami společnosti Apple, je již však poměrně malý. Chrome OS, BlackBerry a další systémy jsou v porovnání s „velkou trojicí" skutečně marginální. Na grafu níže můžete pozorovat zvyšující se náskok podílu Androidu od roku 2012 a prognózu prohlubující tento trend i v letech 2014 a 2015.

Dle předpovědi Paula Thurrotta  se měl v roce 2013 stát Android „Windowsem mobilních zařízení", a to se v mnohém naplnilo. Není však jisté, že se u nich zastaví. Stejně jako se Windows rozrostl do světa mobilních zařízení, začíná se Android objevovat i v segmentu osobních počítačů, konkrétně u modelů all-in-one.

Vraťme se k prognózám Gartneru týkajících se počtu prodaných zařízení. Mobilní zařízení budou nadále růst. Ředitel výzkumu společnosti Gartner, Ranjit Awal, uvádí:Mobilní telefony jsou „must have" a budou pokračovat v růstu, ovšem v pomalejším tempu. Příležitosti pro rozvoj se posouvají od prémiových přístrojů k těm ze základní kategorie „mid-end". Uživatelé se budou nadále odvracet od tradičních osobních počítačů (desktopů a laptopů), ty se stávají často sdílenými zařízeními pro tvorbu obsahu, zatímco flexibilita tabletů, jejich hybridů a lehčích notebooků více odpovídá různým
požadavkům uživatelům, které se individuálně čím dál více liší."

Celkový počet prodaných zařízení se dle prognóz zvýší o 7,6 % na 2 miliardy 474 tisíc prodaných kusů. Velké jubileum čeká Android, tímto operačním systémem by mělo být vybavena více než 1 miliarda prodaných přístrojů. Pro OS s robotem ve znaku mají zásadnÍ význam rozvíjející se trhy, v roce 2017 by právě v nich mělo být drženo 75 % „jeho" zařízení.

Mobilních telefonů by mělo být letos prodáno 1,9 miliardy, což je 5% nárůst oproti roku 2013. Hlavním „skokanem roku" mají být ale ultramobily zahrnující tablety a hybridy mezi tablety a telefony – jejich prodej má narůst o 54 %. Samotný segment tabletů poroste o 47 %. Potáhnou především formáty, které dosud nebyly mainstreamem – menší tablety, které se svou mobilitou blíží mobilním telefonům. Hnacím motorem prodejů je pak pochopitelně i snižující se cena, která je v low-endovém segmentu tabletů již nyní menší či podobná jako u srovnatelných chytrých telefonů.

Zdroj: Gartner

 

Štítky dokumentu: Google Mobilní zařízení

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: