Google Bard je konečně i v Česku. ChatGPT má vážnou konkurenci

13. 7. 2023 | Petr Michl
Google vyřešil výtky EU a jeho AI generativní jazykový model Bard může být konečně k dispozici i na unijním území. Je propojený s online daty a zvládá 40 jazyků, včetně češtiny a slovenštiny.ChatGPT má v Česku další konkurenci. Oficiálně byl Bard globálně uveden už 22. března, ale bohužel s výjimkou území EU. Dohoda o správě uživatelských dat mezi Evropskou komisí a Googlem byla dosažena, a tak zájemci o využití generativní umělé inteligence vládnoucí slovem mají další nástroj, který toho umí nemálo i zdarma.

Google generativní jazykové modely AI vyvíjí dle svých slov již od roku 2015. Ve srovnání s ChatGPT od Open AI otevřeného pro veřejost v prosinci 2022 jim z tržního pohledu ujel vlak. Mnozí to nicméně přičítají zvýšené opatrnosti. Na rozdíl od OpenAI je Google kótován na burze a zdá se, že nechtěl riskovat halucinace svého jazykového modelu o vyhubení lidstva, kterému se ChatGPT nevyhnul. Microsoft má v OpenAI výrazný majetkový podíl, ale tržní rány na burze za přešlapy ChatGPT nedostával. I proto v březnu tohoto roku propustil celý svůj tým pro etiku umělé inteligence. A to navzdory obavám části veřejnosti z předpojatosti, diskriminace a šíření dezinformací umělou inteligencí, v té době nově zabudované do vyhledávače Bing,

Poměrně opatrné ze strany Googlu bylo i uvedení Barda v březnu. Jako jeho možné využití tehdy uvedl:

„Můžete používat Bard ke zvýšení své produktivity, urychlení svých nápadů a podnícení své zvědavosti… Můžete požádat Barda, aby vám dal tipy, jak dosáhnout svého cíle přečíst letos více knih, vysvětlil vám kvantovou fyziku jednoduchými slovy nebo podnítil vaši kreativitu tím, že vám načrtne blogový příspěvek. Testováním Barda jsme se toho zatím hodně naučili a dalším zásadním krokem k jeho vylepšení je získat zpětnou vazbu od více lidí."

Níže je jedna z poskytnutých ukázek odpovědi s tipy na to, jak se stát sériovým knihomolem.

Fortune tehdy provedlo srovnání, z něhož Bard nevychází vůbec špatně. Jeho obecné nastavení je opatrnější. Spíše vám řekne o svých limitech, v některých případech raději nabízí více variant odpovědí.

Nyní ovládá Bard 40 jazyků, včetně češtiny a slovenštiny. Automaticky vás uvede do českého prostředí, některé funkce ovšem zvládne jen v anglické verzi, na kterou se dostanete skrze URL  bard.google.com/?hl=en.

Stejně jako ChatGPT Plus nebo Bing Chat je napojen na reálná data, takže vám může pomoci třeba s prohledáváním článků a zdrojů a dodáváním jejich sumarizací. Z naší krátké zkušenosti je s ním přitom o něco lepší domluva než s Bing Chat, který je schopen vás minuty mustrovat v tom, kolik „please“ musíte dát do svého promptu, aby se s vámi vůbec bavil. Navíc velmi rád ukončuje konverzace z poměrně malicherných důvodů.

Jak ChatGPT, tak Bard využívají velké jazykové modely: první GPT, druhý PaLM2 vycházející z jazykového modelu LaLMDA, odlehčené verze velkého výzkumného jazykového modelu LLM. Velkou výhodou je propojení s vyhledávačem Google. U mnoha odpovědí vám rovnou přidá linky, o ozdrojování odpovědí ho také můžete ve svém promptu předem požádat.

Mnoho pomoci AI jazykových modelů s pracovními úkoly je dnes spojeno právě s prací vymezenou mantinely dodaných zdrojů a souborů. Jednoduše z toho důvodu, že například bájivost ChatGPT je stále příliš vysoká. Bard nyní může pomoci právě s nimi a být přímou konkurencí placeného ChatGPT Plus.

Velkým potenciálem do budoucna je pak napojení na celý ekosystém Google služeb. Už teď umí v anglické verzi analyzovat a mluvit o vizuálech, které mu nahrajete skrze Google Lens.

Aktuálně si můžete také Bardem vygenerovanou tabulku otevřít v Google Spreadsheets a přepis konverzace s tímto AI chatbotem uložit do Google Docs. Není jediný důvod, aby Google kartu integrace služeb nehrál. Je v tuto chvíli tou nejsilnější. 

Nyní plánujeme zkoušet zadávat naše uložené prompty pro ChatGPT i Bardu a sledovat, jak se s nimi popasuje. Můžete to zkusit také na bard.google.com.

 

Kam dál? 


Zdroj: OpenAI. Repro Marketing Journal

Zjistěte 6 věcí, v nichž je GPT-4 lepší než jeho předchozí verze

 

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: