Google chce díky 3D technologii udělat z videohovorů zážitek jako naživo

26. 5. 2021 | Petr Michl
„Jako bych seděla vedle ní a mohla se jí dotknout,“ tak popisovala zážitek z videohovoru se sestrou žena testující projekt Starline. Google s ním představuje formu videohovoru, která se dosud nejvíc blíží živé interakci.

 

Velká část osobních setkání se kvůli koronavirové pandemii přesunula do online prostoru k videohovorům. A zdá se, že mnoho z nich tak zůstane i po jejím odeznění. Všichni tak nějak tušíme, že to není „to ono“. Časová úspora a další benefity ovšem často převáží. Google na své vývojářské konferenci I/O předvedl technologii Starline, která dává další trumfy do rukou zastánců videohovorů. Díky 3D obrazu dokáže přiblížit pocit z živé interakce.

Ano, 3D televize tu už byly a moc se to neujalo. A může za to zejména uživatelská nepohodlnost s nutností nosit speciální brýle, zhoršené pozorovací úhly i jas obrazu — prostě spousta malých záporů, které možnost sednout si před klasickou televizi, jen se koukat a nic neřešit nakonec učinily jako stále tu jednodušší volbu.

Starline vlastně vypadá jako 3D TV, ale je technologicky mnohem vyspělejší a dělaná přímo pro videohovory. Je vybavena řadou mikrofonů a kamer se senzory hloubky, které dokážou v reálném čase zachytit rysy a mimiku lidské tváře a zároveň tyto gigabity dat zkomprimovat a převést dostatečně rychle, aby byl obraz a prostorový zvuk přenesen v reálném čase k dalšímu účastníkovi hovoru.

To vše bez nutnosti nošení speciálních brýlí či headsetů. Více zážitek z videohovoru se Starline přiblíží následující video.

Google navíc obraz upravuje, vylaďuje stíny a světlo tak, aby byl obraz hyperrealistický. V ukázce je patrné, že třeba s vlnitým afrem má jisté problémy, ale jinak je zachycení osob v 3D skutečně ohromující. Clay Bavor, který je jedním z duchovních otců této technologie, uvedl v rozhovoru pro Wired, že se Starline chtěli dosáhnout „fotorealistických, volumetrických video meetingů, které vypadají, zní a přinášejí pocit, jako kdyby druhá osoba seděla na druhé straně stolu“.

Tento zážitek nicméně nebude tak jednoduchý k dosažení pro široké masy. K tomu určené zařízení s 65palcovým 3D displejem a rozsáhlým příslušenstvím kamer a senzorů nebude patřit mezi nejlevnější a je potřeba na obou stranách rozhovoru. Najdete ho tak zprvu asi ve velkých mediálních domech, korporacích nebo třeba vládních organizacích, které si jsou ochotny připlatit za to „něco navíc“, co přiblíží setkávání naživo. I to ale pravděpodobně nějakou dobu potrvá. Projekt je stále ve vývoji a Google takto zkouší komunikovat jen mezi několika svými pobočkami. Do konce roku ale zahájí testy u svých vybraných firemních partnerů.

Zdroje: Google, PetaPixels, Wired

Kam dál? 

Vytvořit ten správný firemní tým není nic jednoduchého ani s pomocí videohovorů. Aplikace Firma jako tým se s tím snaží pomoci s využitím funkcí, na které jiné nástroje zaměřené primárně na komunikaci ve firmě příliš nemyslí.

Štítky dokumentu: Google
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: