Google chce koupit Twitch.tv. Za službu pro streamování videí z hraní her dá prý miliardu

20. 5. 2014 | Petr Michl
Má služba pro streamování videí z hraní her cenu miliardy dolarů? Pro Google pravděpodobně ano.

služba pro streamování videí z hraní her cenu miliardu dolarů? Pro Google pravděpodobně ano. Uchází se totiž o službu Twitch.tv, přes kterou hráči živě streamují své virtuální souboje. Přijde vám to divné? Není lepší si když tak už hru zahrát sám? Může vám to přijít zvláštní, ale pro miliony hráčů tato aktivita představuje plnohodnotnou alternativu ke sledování sportovních přenosů. A startup vzniklý v roce 2011, který dosud získal v investicích 35 milionů dolarů, je pro ně volbou číslo 1. Právě proto má o ni zájem Google a Variety mluví o tom, že se akviziční jednání blíží ke konci a konečná cena by se měla pohybovat kolem jedné miliardy dolarů.

Pro Google by byl Twitch.tv doplňkem YouTube. I zde segment "gameplay video" funguje, důkazem toho je třeba i v Česku početná komunita hráčů Minecraft. Jinak dominantní portál pro online video ovšem s popularizací online streamování videa poněkud bojuje a nedokáže udržet pozornost svých diváků na delší dobu. Twitch.tv měl naopak za první čtvrtletí tohoto roku 45 milionů unikátních návštěvníků, kteří často sledují v reálném čase výkony jiných hráčů někdy i po celé hodiny.


Pozorování, jak lidé hrají hry, není okrajová zábava. Toto pro nezasvěceného ničím zajímavé gameplay video ze hry Minecraft má přes 1,1 milionu zhlédnutí - a to má český komentář.

Hráči si rozhodně přejí, aby se mohl Twich.tv nadále rozvíjet, a peníze Googlu by k tomu měly přispět. V komentářích na TechCrunch a  dalších tehcnologických serverech jsou nicméně časté i hlasy obávající se toho, že Google Twitch.tv pokazí prosazováním přihlášení přes Google+ a masivním nasazováním reklam do videí. Paul Tassi z Forbes pro změnu upozorňuje na jiné nebezpečí. Hráči na Twich.tv pouští často v pozadí hudbu, ke které nemají pochopitelně v 99,9 % případů žádná práva. Na YouTube se všemi kontrakty s velkými hudebními vydavatelstvími by toto mohl být problém.

Tento příběh o chystané akvizici je nicméně především ukázkou toho, že i nápady, které se mohou zdát bláznivé, se mohou stát skutečností, stejně jako připomínkou, že zvyky online komunit se mění. Ještě jednou upozorňujeme, že zde nemluvíme o nějaké kratochvíli několika nerdů. Finální klání online hry League of Legends sledoval 1 milion diváků plný uživatelů zvyklých platit online i za věci jako lepší virtuální brnění. Dříve jsme například vyjadřovali pochyby o několika miliardové hodnotě služby Snapchat a nadále si za nimi stojíme. Pokud však Google akvizici Twitch.tv uskuteční, bude to možné považovat za zcela rozumný krok.

Zdroje: Forbes, Techcrunch, Variety

Štítky dokumentu: Google Startup

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: