Google dnes v řadě zemí připomíná českého vynálezce Otto Wichterleho a jeho čočkostroj

27. 10. 2021 | redakce
Na Štědrý den roku 1961 si Otto Wichterle doma sestavil pomocí dětské kovové stavebnice Merkur první „čočkostroj". Google nyní vynálezce kontaktních čoček oslavuje speciálním Doodlem a zdaleka nejen v Česku.

Společnost Google dnes svátečně upraveným logem na své domovské stránce připomíná výročí 108 let od narození Otty Wichterleho, světoznámého českého chemika a vynálezce silonu a měkkých kontaktních čoček. Tuto zásadní osobnost české vědy a výzkumu si dnes připomenou uživatelé Googlu nejen v Česku a na Slovensku, ale také v Austrálii, Argentině, Indii, Japonsku nebo ve Francii. Doodle zobrazuje vědce s jeho slavným čočkostrojem, který si před šedesáti lety sestavil doma z dětské stavebnice Merkur.

Přesně před 108 lety, dne 27. října 1913, se v Prostějově narodil Otto Wichterle, světově proslulý český vědec a vynálezce pracující zejména v oblasti makromolekulární organické chemie, mezi jejíž zakladatele patřil. Syn zámožného podnikatele svou akademickou dráhu odstartoval na fakultě Chemicko-technologického inženýrství ČVUT v Praze (dnešní Vysoká škola chemicko-technologická). Během druhé světové války pracoval v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, poté se vrátil na VŠCHT, kde vyučoval a věnoval se vědecké činnosti. Jak v práci, tak v životě ale musel často překonávat překážky, které mu do cesty kladly nedemokratické režimy.

Jsem rád, že si uživatelé Googlu v zemích po celém světě mohou připomenout dědečka právě na výročí jeho narozenin. Během svého života to neměl lehké, ale po celou dobu kladl důraz na zdravý lidský rozum, lidskou slušnost a toleranci. V rámci vědy měl vždy nezadržitelnou touhu využít své teoretické i experimentální poznatky pro něco prakticky využitelného,” připomíná si dědečka Martin Wichterle.

Wichterle se proslavil zejména objevem umělého polyamidového vlákna - silonu a vědeckou prací v oblasti hydrofilních gelů, jejíž výsledky později vedly k výraznému zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček, ke kterým se váže jeho nejznámější patent, který letos oslaví už šedesát let od svého vzniku.

Na Štědrý den roku 1961 si Wichterle doma sestavil pomocí dětské kovové stavebnice Merkur první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola. Na něm odlil první čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko. Právě tento vynález, který je dnes stále možné spatřit ve sbírce Národního technického muzea v Praze, se stal předlohou pro vytvoření Doodlu (speciálně upraveného loga Googlu).

Generální ředitel Národního technického muzea, Karel Ksandr, připomíná:

Význam jeho bádání i mnoha patentů daleko přesáhl naše hranice. Díky jeho objevu měkkých kontaktních čoček může dnes po celém světě korigovat vady svého zraku přes sto milionů lidí. Do Národního technického muzea se mohou zájemci přijít podívat na původní čočkostroj - pokusné zařízení na odlévání čoček sestrojené ze stavebnice Merkur i na něm vyrobené první měkké kontaktní čočky.” 

Google Doodle je graficky upravené logo Google na domovské stránce vyhledávače, které vzniká u příležitosti různých svátků nebo událostí. Místo klasicky napsaného „Google“ je logo doplněno zajímavými obrázky či pozadím. Český Google již od roku 2008 vybírá místní významné osobnosti a události, které připomíná lokálními Doodly, například Boženu Němcovou, Alfonse Muchu, Karla Čapka, Jana Wericha nebo třeba Jana Kaplického. V listopadu 2020 slavil úspěch Doodle ke 120. výročí narození české automobilové závodnice Elišky Junkové, které si připomněli uživatelé Googlu také v Německu, Itálii, Kanadě nebo Řecku.

 

 

Štítky dokumentu: Google
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: