Google Earth: Jak pomáhá novinářům i obyčejným lidem

24. 10. 2013 | Bednářová Daniela
Že je kartografie nuda? Google Earth ví, jak pomoci novinářům a může se pochlubit i hlubokými lidskými příběhy.

Google Earth je aplikace od Googlu, která umožňuje zobrazit satelitní obrázky z různých míst po celém světě.

Slouží nejen k vylepšení cestování prstem po mapě, ale i k tomu, aby mediálním společnostem dala do rukou další nástroje, jak udělat témata, o kterých referují, zajímavější. Ale to stále není všechno. Díky Google Earth se dá i najít cesta domů po 26 letech.

Podívejte se na příběh malého indického chlapce, který usnul ve vlaku, když mu bylo pět. Probral se až další den, kdy vlak urazil více jak 1500 km a na dalších 26 let ho oddělil od jeho rodiny. Malý chlapec jménem Saroo se dostal přes sirotčinec až do rodiny v Austrálii.

Celou dobu doufal, že svoji rodinu ještě někdy uvidí a díky Google Earth se mu to i povedlo. Jen to trvalo více jak 20 let. Na mapě šel zpátky po trase vlaku, který jej od rodiny odvezl a přes satelitní záběry jednotlivých zastávek poznal tu, na které se ztratil svému staršímu bratrovi. Přivolat zpátky vzpomínky pětiletého chlapce nebylo ale nic jednoduchého Saroo strávil prohledáváním různých zákoutí Google Earth spoustu času. Nakonec ale poznal pár záchytných bodů a vypravil se domů. Příběh má i šťastný konec. Saroo se vrátil zpátky do Indie a opravdu se svojí původní rodinou shledal.

 

Kromě ztracených dětí a imaginárních cestovatelů používají Google Earth i novináři. Satelitní snímky a 3D modely dodávají článkům další důležitý rozměr. Google Earth nabízí k dispozici aktuální záběry, ale v databázi jsou i historické snímky nebo obrázky z jiných období kalendářního roku. Z virtuálních prohlídek se na Google Earth dají dělat i videa, tato funkce ale spadá pod placený účet Google Earth Pro.

Britský server The Guardian použil Google Earth pro vytvoření interaktivní mapy při bombovém útoku na bostonském maratonu.Zdroje: www.google.com, www.theguardian.com

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: