Google koupil výrobce chytrých termostatů Nest Labs za 3,2 miliardy dolarů

14. 1. 2014 | Petr Michl

Google uskutečnil akvizici Nest Labs za 3,2 miliardy dolarů. Před necelými dvěma týdny jsme psali: „Hodnota startupu Nest, který provedl malou revoluci v designu termostatů, je aktuálně vyčíslena na 2 miliardy dolarů. Tato částka je odvozena od aktuálního kola investic, které by mělo společnosti přinést 150 milionů dolarů. Zpráva Re/code dokonce uvádí, že by se celkové ohodnocení společnosti mohlo vyšplhat až na 3 miliardy." Investice za procentní podíly jsou nyní passé, Google se nebál připlatit a zakoupil společnost celou. Novinku oznámil přes Twitter.


Google by neměl nijak upozadit stávající identitu značky, nadále by si měla uchovat své jméno. To samé platí i pro jeho dosavadní vedení. V tiskové zprávě se můžete dozvědět očekávatelná pochvalná slova. CEO Googlu, Larry Page, uvedl: „Už nyní (Nest) vyrábí úžasné produkty, které jsou v prodeji, termostaty šetřící energii a (implicitně) snižující emise oxidu uhelnatého a alarmy detekující kouř, které mohou pomoci zachránit vaši rodinu... Těšíme se na to, že přinese skvělé zážitky do více domovů ve více zemích a naplníme jejich sny."  Co je vynecháno, je identifikování toho, v čem je Nest výjimečný. Se svým uvedením na trh v roce 2011 přinesl do segmentu termostatů jednoduchost a důraz na user experience.  Atraktivní věc se vzhledem puku s displejem uprostřed se učí každým vaším nastavením teploty. Brzo tak zná váš režim, a když jste doma, přitopí na vámi preferovanou teplotu. V době, kdy doma nejste, vyhřívá místnosti na teplotu menší. Navíc lze jednoduše ovládat i přes mobilní telefon - zařízení, s kterým si na rozdíl od termostatu "tyká" většina lidí.

Nest je nicméně primárně záležitostí amerického trhu. Prodává se i v Kanadě a Velké Británii, skutečně globální expanze ho ale teprve čeká. Dle Mashable v lednu 2013 vyráběl 40 tisíc termostatů měsíčně. S prostředky Googlu se může právě otázka distribuce posunout výrazněji kupředu.  S tím souhlasí i zakladatelé Nest, Matt Rogers a Tony Fadell, dva bývalí vysoce postavení inženýři Applu, kdy první z nich byl jedním z prvních lidí podílejících se na vývoji iPhonu a druhý je někdy přezdíván jako „otec iPodu". Práve Fadell napsal své vyjádření portálu Techcrunch, v němž popisuje mentální naladění na stejnou vlnu, účast Googlu již na prvních kolech investic i plány na expanzi a důvody, proč byla akvizice schválena: Google nám pomůže naplnit naši vizi inteligentního domu a dovolí nám změnit svět rychleji, než bychom to mohli kdy zvládnout sami... Google má podnikatelské zdroje, globální dosah a platformu důležitou pro akceleraci Nest... na celosvětové úrovni. Navíc jsou s ním v souladu i vize naší společnosti – věříme, že by měly technologie dělat „těžkou práci za scénou", aby měli lidé šanci pohnout s věcmi, jež jsou v životě důležité." Je tak možné, že se můžeme brzy těšit na termostaty Nest i v České republice.

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: