Google vám nyní odpoví na dotaz podle vaší polohy. Aniž byste znali název toho, na co se ptáte

12. 6. 2015 | Dan Škvařil
Google odpovídá stále chytřeji. Chcete rychle zjistit, jak vysoký je nedaleký kostel nebo kdy otevírá hospoda přes ulici, ale nevíte, jak se jmenují? Nevadí. Google už konkrétní název ani nepotřebuje, vystačí si s vaší polohou.

Metody vyhledávání jdou neustále kupředu. A velkou část tohoto pokroku mají na starost mobilní telefony. S jedním ze zajímavých posunů nedávno přišel patron vyhledávání. Pokud se Googlu ve svém mobilním zařízení zeptáte na informaci ohledně nedaleké stavby nebo blízkého podniku, aniž byste specifikovali o co přesně jde, vyhledávač na základě polohy odhadne, nač se ptáte, a dá vám přesnou odpověď.

Šikovnou aktualizaci představil Behshad Behzadi, Ředitel konverzačního vyhledávání Goglu na konferenci SMX Paris. Ve skutečnosti funguje toto dotazování na základě polohy již několik týdnů, ale Google se dosud nenamáhal zveřejnit je oficiálně.

Behzadi demonstroval sílu vylepšeného vyhledávání na několika příkladech. Vyhledávač Google na několika videch odpovídá na otázky typu: „Jak je to vysoké?“ „Jak se jmenuje tento kostel?“ „Jak dlouhá je tato řeka?“ Podívejte se na možnosti vylepšeného vyhledávání na videích, která na konferenci pořídil Danny Sullivan, šéfredaktor Marketing Land.Kromě těchto zvídavých dotazů, které jistě ocení turisté, vám vyhledávání na základě polohy nabídne i přesné informace o podnicích a institucích. Odpoví vám například, jaké jsou otevírací hodiny nedaleké restaurace, aniž byste ji museli jmenovat. Jako zajímavou a vtipnou tečku ke své prezentaci požádal Behzadi svůj mobil „Zavolej na centrálu tohoto konferenčního centra“. A ani s tímto oříškem neměl vyhledávač problém.


Google spustil hlasové vyhledávání již před čtyřmi roky a o dva roky později mu také poskytl hlas, který uživateli odpovídá nazpět. Průkopníkem této futuristické technologie je samozřejmě Apple, jenž přišel se svým Siri v roce 2011 jako první. Od té doby zaznamenal pouze postupný vývoj. Na nedávné konferenci pro developery WWDC dne 9. června ovšem oznámil posun ve formě proaktivnějšího Siri. To sice nenabízí tak futuristické funkce jako nyní Google, ale bude schopno mnohem lépe integrovat informace založené na kontextu a informacích o uživateli, aniž by však příliš zasahovalo do jeho soukromí.

V češtině zatím odpověď na svou otázku nedostanete, ale pokud si přepnete jazyk na angličtinu, můžete si znalosti Googlu ověřit sami. Dotazování na základě polohy umožňují zařízení s operačním systémem Android a také iOS, které mají nainstalovanou aplikaci Google Search, a funguje navíc také v Chromu.

Zdroje: Search Engine Land, GoogleApple,

Štítky dokumentu: Google Mobilní zařízení

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: