Google zažil rekordní kvartál, ani pětimiliardová pokuta od EU ho nedostala do červených čísel

25. 7. 2018 | Milada Zemanová
Technologický gigant byl odsouzen za monopol v mobilní oblasti a Evropská komise mu uložila pokutu 5 miliard dolarů. I přesto Google dokázal v posledním kvartále vytvořit nárůst příjmů o 26 % a miliardové zisky i po započtení pokuty do nákladů.Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu ve výši 5,1 miliard dolarů. Může se to zdát jako obrovská suma, ale pro Google je to rána, z které se oklepe. Jeho mateřská společnost Alphabet tento týden oznámila, že v 2. letošním kvartále již absorbovala pokutu. I po jejím započtení do nákladů vykazuje zisk ve výši 3,2 miliardy dolarů.

Výše zmíněná pokuta byla stanovena za zneužívání moci Googlu na trhu mobilních telefonů a Evropská komise mu nařídila, aby změnil své postupy. Pokud si totiž dnes koupíte telefon s operačním systémem Androidem, máte na něm předinstalované aplikace Googlu (například prohlížeč Chrome, Gmail, mapy, atd.) Toto má Google s výrobci telefonů smluvně ošetřeno a podmiňuje tím dostupnost některých jiných služeb.

Eurokomisaři nyní požadují, aby měl spotřebitel na výběr, aplikace kterého výrobce chce používat. Margrethe Vestagerová, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž, k celé kauze uvedla:

Společnost Google použila systém Android jako prostředek k upevnění dominantního postavení svého vyhledávače. Tyto praktiky nedali soupeři šanci inovovat a odmítli evropskému spotřebiteli výhody efektivní hospodářské soutěže ve významné mobilní sféře."

Ke zneužití prostředí Androidu mělo dojít ve 3 klíčových oblastech:

  • Google vložil svůj vyhledávač a aplikace Chrome do operačního systému.

  • Blokoval tvůrce telefonů ve vytváření zařízení, na kterých fungují odnože systému Android.

  • Zaplatil určitým velkým výrobcům a provozovatelům mobilních sítí, aby výlučně sdružili vyhledávací aplikaci Google na mobilních telefonech.

Uložená pokuta však není definitivní, Google se proti ní plánuje odvolat. Jak uvedl mluvčí Googlu pro The Verge:

Android vytvořil více možností pro každého, ne méně. Živý ekosystém, rychlá inovace a nižší ceny jsou klasickými charakteristickými rysy silné konkurence. Proti rozhodnutí Komise se odvoláme."

Google také varuje, že rozhodnutí EU může v budoucnu ovlivnit obchodní model Androidu, který je zdarma.

Nicméně i přes pokutu v řádech miliard však nedošlo k otřesení pozice Googlu na trhu. Jde o dosud nejlepší kvartál Googlu, potažmo jeho matky Alphabet. Tržby společnosti Alphabet se v posledním kvartále zvýšily o 26 procent na 32,7 miliardy dolarů. Tento nárůst je spojený s klikáním uživatelů na více reklam, které Google zobrazuje na svých výsledcích vyhledávání a před videem na YouTube. Dle vyjádření společnosti Alphabet tržby těsně překonaly i poslední tři měsíce roku 2017, kdy jsou výsledky kvůli Vánocům tradičně nejsilnější. Čistý zisk společnosti vzrostl o 32 %, konkrétně na rekordních 8,3 miliardy dolarů.

V přehledu níže zjistíte, jaké společnost Alphabet generovala zisky, provozní zisk, provozní marži, čistý příjem a rozředěný zisk na akcii v 2. kvartálu v letech 2017 a 2018, První dva sloupce počítají s pokutami, sloupce třetí a čtvrtý nikoliv. 

Zdroje: Europa, The New York Times, The Verge

Kam dál?

Toto není první případ, kdy Google čelí obvinění za zneužití dominantního postavení. Za něj měl v loňském roce zaplatit téměř 64 miliard korun. Dle nás přichází toto rozhodnutí pozdě (7 let od začátku vyšetřování) a navíc je velmi sporné.

Štítky dokumentu: Google Legislativa
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: