Hlídač shopů: Falešným slevám na Black Friday 2019 vévodil Mironet

2. 12. 2019 | Petr Michl
Skutečný stav slev na Black Friday byl poněkud temný. E-shopy Alza.cz, CZC.cz nebo Mall.cz zlevnily výrazně méně, než deklarovaly. Alespoň však slevy nepojaly jako zdražení. Přesně to se povedlo v Mironetu.


Zdroj: Shutterstock, repro Marketing Journal

„Slevové šílenství“ Black Friday nám bylo oznamováno dlouho před pátkem po Dnu díkuvzdání, kdy se reálně koná. Společný projekt softwarových nástrojů pro práci s daty ApifyTopMonks a Keboola nazvaný Hlídač shopů se snaží dlouhodobě monitorovat vývoj cen u produktů v českých e-shopech. Po dni, který je mnohdy vnímán jako začátek vánoční nákupní horečky, uvedl Jakub Balada na blogové platformě Medium report se shrnutím toho, jak moc byly slevy na Black Friday reálné.

Nejprve si připomeňme, jak je falešná sleva obvykle tvořena:

  • E-shop krátce před „slevovou akcí“ navýší cenu, za kterou produkt prodává. Poté produkt „zlevní“.  

  • E-shop navýší cenu, z které vypočítává slevu. Tedy té přeškrtnuté, za kterou produkt prodáván nebyl.

  • E-shop vypočítává slevu z „doporučené maloobchodní ceny“, která neodpovídá realitě.


Výsledkem je pak obvykle přeškrtnutá cena u produktového detailu, která přináší falešnou představu o výši slevy. Ta je často menší, nebo dokonce neexistuje.

Mimochodem e-shop CZC.cz letos svou Black Friday kampaň postavil na „skutečných slevách“ a bere „doporučenou maloobchodní cenu“ za fér praktiku.

Pojďme si ale ukázat její problematiku na produktu, který zná dobře autor tohoto textu, na kompaktním fotoaparátu Sony Cybershot DSC-RX100. Zakoupil si ho totiž sám zhruba před 4 lety za cenu okolo 8 tisíc korun.

CZC.cz ho nyní prodává za 7 990 Kč a jako „doporučenou maloobchodní cenu“ uvádí částku 16 490 Kč. Jeho koupí prý ušetříte 8 500 korun.


Zdroj: CZC.cz

Jenomže podobně vysoká cena platila krátce po jeho uvedení na trh, což bylo v roce 2012. Od té doby vyšla „RX100“ v řadě dalších dražších modelových úprav, konkrétně RX100 II, RX100 III, RX100 IV, RX100 V, RX100 VA, RX100 VI a RX100 VII. Svou optikou stále relevantní fotoaparát je ve srovnání se svými novějšími variantami horší a už od roku 2014 se jeho nejlevnější cena na trhu pohybovala pod 10 tisíci korun.


Zdroj: Heureka.cz

Okolo částky 10 tisíc osciluje i na CZC.cz, v uplynulých letech se ale pohyboval celou řadu měsíců i na úrovni 7 990 Kč, naposledy letos v létě. V říjnu byl pak model zdražen na 9 990 Kč.


Zdroj: Hlídač Shopů

Tedy CZC.cz fotoaparát Sony Cybershot DSC-RX100 reálně 16. listopadu zlevnilo, ale o 2 tisíce korun: tedy o pětinu. Míru toho, jak jsou předkládané informace o bombastické slevě zavádějící, posuďte sami.

Black Friday 2019

Po názorné ilustraci jedné ze slevových praktik se pojďme podívat z makro pohledu s pomocí dat Hlídače shopů. Tabulka níže zobrazuje:

  • celkový počet produktů na každém monitorovaném e-shopu;

  • počet produktů, které byly zařazeny do Black Friday akce;

  • průměrnou uváděnou slevu těchto produktů v Black Friday;

  • jejich průměrnou reálnou slevu — počítána jako aktuální cena po slevě ku maximální ceně, za kterou se zboží prodávalo za posledních 90 dní.Zdroj: Hlídač shopů / Medium

 

Hlídač shopů ve zkratce uvádí ty nejdůležitější poznatky.

Štítky dokumentu: E-Commerce
Sdílejte tento článek:
Podobné články: