IKEA slaví 75. narozeniny a v kolekci Gratulera představí ty nejvíce ikonické kousky, které za dobu své existence vytvořila

16. 8. 2018 | Kristýna Vozková
Narozeninová kolekce Gratulera nabídne ikonické kousky nábytku a doplňků z období mezi lety 1953 až 2000.

IKEA slaví letos své 75. narozeniny. Při této příležitosti společnost zalovila ve starých produktových katalozích a připravila pro své zákazníky dáreček v podobě výroční kolekce Gratulera. Ta je rozdělena na tři retro edice zaměřené na to nejlepší z etap 50. až 60. let, 70. až 80. let a konce století.

První kolekce je v prodeji již od měsíce srpna, další bude následovat v říjnu a poslední v prosinci tohoto roku. IKEA však již teď varuje, že zájem o speciální kousky je enormní a jejich počet je limitovaný.

Každá edice v sobě snoubí prvky, materiály a barvy typické pro danou dekádu. Karin Gustavsson, která ve společnosti IKEA zastává pozici Creative Leader, uvádí: Každá z nich je jedinečná a představuje charakteristické prvky dané doby; od tmavého dřeva a jednoduchých linií, přes hravý styl, výrazné barvy a vzory, až po moderní minimalismus.”

50. a 60. léta 

V 50. letech společnost představila své první produkty jako ikonický stolek LÖVBACKEN (dříve známý jako LÖVET) v tmavém dřevě. Shodou okolností se jedná o první produkt, který IKEA zabalila do placaté krabice. Dalším kouskem kolekce je stojací lampa KNÄSJÖ, která byla uvedena na trh v roce 1958. Ovšem letošní model je oproti původnímu barevnému provedení k dispozici v bílé barvě. Nechybí ani oblíbenec zakladatele IKEA Ingvara Kamprada, křesílko GANGET.

70. a 80. léta

Kolekce 70. a 80. let není zatím k dispozici, ale IKEA uveřejnila fotografie s kousky, na které se můžeme v říjnu těšit. Sestává z mnohem barevnějších a hravějších tónů i vzorů a její hlavní hvězdou bude pohovka KLIPPAN.

90. léta až rok 2000 

Během 90. let se dostal ke slovu minimalismus a střízlivější barvy i tvary. „Design se posunul směrem k přirozenému výrazu. Myslím si, že ikonický je zejména skulpturální nábytek Thomase Sandella. Malá lavice s kolečky na jednom konci a s nohami na druhém byla designovým kouskem, po kterém kdysi toužila spousta lidí,” přiblížila prosincovou kolekci Gustavsson.

Pokud tedy máte zájem vrátit se s IKEA v čase a vyzdobit své hnízdečko některými kousky Gratulera, buďte ve střehu. Zhruba 20 kousků z první dekády 50. až 60. let bude k dispozici i v České republice.

Zdroje: ikea.com, press.ikea.se, lacriaturacreativa.com 

Štítky dokumentu: Budování značky

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: