Jak inzerenti reagují na koronavirovou krizi

31. 3. 2020 | Milada Zemanová
Průzkumy ukazují, že inzerenti výrazně omezují či mění investice do inzerce. Outdoorové aktivity jsou zastaveny, sociální sítě omezovány. Téměř jediná oblast, která dostává více prostoru, je výkonnostní marketing.

Současná doba je spojena s velkou nejistotou. Mnoho podniků je uzavřených, není zřejmé, jakým způsobem se bude v následujících týdnech vyvíjet chování zákazníků, a není tedy divu, že se tyto faktory odráží na chování inzerentů.

Vhled do stávající situace přinesla reklamní agentura Interactive Advertising Bureau (dále IAB). Ta provedla průzkum, ve kterém se zaměřila na reklamní agentury a marketéry v USA. V rámci průzkumu oslovila 400 lidí v rozhodovacích pozicích a zjišťovala, jestli dochází ke snižování rozpočtu věnovanému na inzerci a pokud ano, tak jaké dopady může toto snižování znamenat.

Z průzkumu vyplynulo, že tři čtvrtiny dotazovaných si myslí, že stávající krize bude závažnější než tzv. Velká recese z let 2007 až 2009, která znamenala výrazný ekonomický pokles na světových trzích. A 44 % z nich se dokonce domnívá, že stávající situace bude mít podstatně horší dopad než Velká recese.

S těmito obavami souvisí, že většina dotázaných již pozměnila rozpočty vymezené na marketing. Čtvrtina respondentů dokonce pozastavila veškerou inzerci, kterou mohla. Prozatím ovšem není zřejmé, zda se bude jednat pouze o krátkodobé změny. Dvě třetiny marketérů doposud neví, zda budou dělat změny v rozpočtu pro druhou polovinu letošního roku.

Snížení financí do inzerce či její úplné pozastavení nejsou jediné kroky, které marketingové agentury podnikají. Agentura Advertiser Perceptions ve svém průzkumu zjistila, že 49 % dotázaných zastavilo kampaň, která měla být spuštěna později během tohoto roku. Změnu média či přesunutí rozpočtu do jiné platformy uskutečnilo 48 % dotázaných a ve 45 % případů dokonce pozastavili kampaň, která již probíhala.

Dotazovaní dále očekávají, že snížení rozpočtů se negativně projeví nejvíce v rámci druhého kvartálu (Q2) letošního roku. Naopak výsledky v rámci Q4 by podle nich měly být přibližně stejné jako v uplynulých měsících.

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum
Sdílejte tento článek:
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.