Jaké reklamy přinášejí radost spotřebitelům? V České republice vítězí Air Bank, Kofola a Kaufland, na Slovensku Orange, Škoda a COOP Jednota

6. 5. 2015 | redakce

Letošní již 16. ročník konference Marketing Management 2015, který se uskuteční 14. května 2015 v Divadle ARCHA, přinese přehlídku těch nejlepších kampaní, které zaujaly odbornou veřejnost v konfrontaci s tím, co se líbí zákazníkům a spotřebitelům. Již potřetí v řadě to u příležitosti konference zjišťoval spotřebitelský výzkum GfK. Chcete vědět, kdo je vítězem jednotlivých kategorií a získává ocenění Marketingový počin roku 2014/15 v ČR a SR? Zástupci vítězných komunikačních kampaní se zúčastní konference Marketing Management, aby se v rámci programu utkali a titul absolutního vítěze za každý z obou trhů.   

Co u spotřebitelů vyvolává pozitivní emoce a RADOST?

Téma a náplň letošního Marketing Managementu s podtitulem „Jak vrátit do marketingu radost“ potvrzuje, že prostřednictvím pozitivních emocí vytváří firma silnější a dlouhodobější vztah mezi nabízeným produktem či značkou a spotřebitelem. Jak však tyto pozitivní emoce vyvolat? Co u spotřebitelů nejlépe funguje?

To v Čechách a na Slovensku zjišťoval výzkum GfK, který sbíral spontánní tipy na kampaně, které spotřebitelé zaznamenali jako nejvýraznější, nejmilejší, nejzábavnější či nejvtipnější – zkrátka které jsou jim příjemné a přinášejí jim radost.  Uváděné komunikační kampaně, které nejvíce zaujaly české a slovenské spotřebitele, byly utříděny do tří kategorií (Služby, Produkty a Ostatní), a v každé z nich byly na základě nejvyššího počtu nominací na Marketingový počin roku určeni vítězové pro Českou republiku a Slovensko.


Bača vylézá ve vánoční reklamě COOP kaprovi z papule.

Výsledky za Českou republiku jsou následující: V kategorii Služby (kam patří například reklamní sdělení bank, telefonních operátorů či dodavatelů energie) vyhrála s ohromnou převahou kampaň Air Bank argumentující potřebu změny banky prostřednictvím konfrontace arogantního a chápavého bankéře: „Krátká, výstižná, nenásilná, vtipná, věrohodná, kreativní či hravá“ ...  to byly nejčastější výroky, kterými spotřebitelé popisují tuto reklamu. 

V kategorii Produkty (kam patří FMCG, spotřební zboží, ale např. i auta) se přihodilo něco poměrně nečekaného – všechny reklamy z poslední doby jednoznačně převálcovaly 10 let staré „Vánoce s Kofolou“, a to v obou sledovaných obdobích výzkumu, tedy nejen v lednu, kdy ještě dozníval vliv Vánoc. Spotřebitelé tuto kampaň považují za: „Vtipnou, chápavou, milou a něžnou, českou – zkrátka evergreen českých Vánoc!“

V kategorii Ostatní se nejvíce prosadily reklamy prodejců / maloobchodních řetězců. Zvítězil Kaufland a jeho „Z lásky k Česku“: „Milá písnička upozorňující na české produkty … nádherná nezaměnitelná hudba Čechomoru … krásně uklidňující – není uřvaná jako jiné reklamy!“

Spotřebitelský výzkum, který se ve  stejném časovém období prováděl na Slovensku, vynesl do popředí tyto kampaně: V kategorii služby vítězí Orange se sérií reklam nazpívaných dětmi a známými slovenskými hudebníky („byly to veselé písničky, reklama nic nevnucovala – jen poděkování za to, že jste s námi“).Mezi produkty zaujala série reklam na různé vozy Škoda  („vtipné příhody, které upozorňovaly na výhody vozu – sněhová kalamita nebo souboj o pozornost s tančícím opravářem“)  a mezi maloobchodními řetězci nejvíce zabodoval COOP Jednota s pokračující řadou příběhů o bačovi a honelníkovi, například „jak bača vylezl kaprovi z papule“.

Detailní výsledky výzkumu bude na konferenci prezentovat Tomáš Drtina, nový generální ředitel GfK Czech & Slovakia, a současně také odhalí, které výrobky a služby z pohledu spotřebitelů dýchají letošním vítězům na záda.  Tři vítězné společnosti z každého trhu jsou pozvány do odpoledního programu konference Marketing Management, aby se zúčastnily soutěžního klání o absolutního držitele ocenění Marketingový počin roku. Jejich prezentační show bude moderovat Klára Vytisková a o absolutním vítězi rozhodnou hlasováním samotní účastníci konference.

Marketing Management 2015

Kdy: 14. 5. 2015
Kde: Divadlo Archa v Praze

Prohlédněte si kompletní program

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum Tipy na akce

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: