Kupní síla Čechů v tomto roce příliš neporoste

25. 6. 2009 | JTO
Podle mezinárodní studie Barometr Cetelem 2009 se očekává, že příjmy českých domácností budou letos růst velmi pomalu nebo budou stagnovat.

kupní síla neporoste

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Podle mezinárodní studie Barometr Cetelem 2009 se očekává, že příjmy českých domácností budou letos růst velmi pomalu nebo budou stagnovat. Od roku 2007, do kdy kupní síla rostla, se dá sledovat její pokles. Životní úroveň také neporoste; i přes to budou Češi hledat způsob, jak si zachovat její dosavadní hladinu.

Průměrná míra ročního růstu kupní síly domácností se v České republice v letech 1997 až 2007 pohybovala ve výši 2,2 %. „Zatímco v minulém roce byla ještě mírně pod nulovou hranicí (-0,2 %), na tento rok se podle studie očekává ještě výraznější propad,“ uvedl Ing. Václav Horák, generální ředitel společnosti Cetelem. Důvod oslabení kupní síly je třeba hledat na straně příjmů. Tempo růstu příjmů domácností by v roce 2009 bohužel nemělo v žádné ze 13 sledovaných zemí překročit 2 %.

Znamená to, že příjmy budou růst velmi mírně či vůbec a že se spotřebitelé začnou při svém spotřebním rozhodování mnohem více soustředit na ceny zboží a služeb. Tyto tendence se dají v českých domácnostech vysledovat již nyní. Češi se začínají mírnit v objemu nákupů nebo některé výdaje omezují úplně. Trend hledání nejnižších cen se nebude týkat jen malé části populace, ale rozšíří se do všech sociálních tříd.

vývoj kupní síly domácností

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: