Lexus s Instagramem umí. Vytvořil video z fotografií fanoušků

24. 7. 2013 | Petr Michl

Výrobce luxusních vozů Lexus shromáždil v jeden den na Angel Stadium v Anaheimu 212 fanoušků značky, kteří jsou zároveň uživatelé Instagramu. To vše za účelem natočit první společně vytvořené stop-motion video z fotek pořízených skrze Instagram, které dostalo název #LexusInstaFilm.

Účelem videa je propagace nového modelu 2014 Lexus IS a objeví se v něm fotografie od všech účastníků akce alespoň jednou. Všechny snímky byly zachyceny a editovány pomocí Instagramu, jejich fotografové je pak na něj nahráli se speciálním hashtagem #frameX, přičemž za X bylo dosazeno číslo snímku v rámci sekvence videa. Díky tomu mohl dát Lexus dohromady spot ještě ten samý den. Video i průběh jeho natáčení můžete zhlédnout níže.

Produkce nebyla tak amatérská, jak se zdá z dosavadního popisu. Lexus upozornil na to, že pozice jednotlivých fotografů při pořizování snímku byly vybírány s pomocí technologie 3D mapování. To jen ilustruje, jak může být vytváření Instagram videí s propracovanějším scénářem složité. Platí to i v případě, kdy se ho nesnažíte vytvořit ze statických snímků. Instagram se snaží přimět uživatele, aby video pořídili i upravili v rámci aplikace.

To s sebou nese samozřejmě omezení. Mnoho značek má vytvořené spoty s 15 sekundovou stopáží typickou pro pre-roll, klasický formát reklamy předcházející spuštění online videa. Za stávajících podmínek je ale nemohou jednoduše využít. Jistě, existují cesty, jak na Instagram nahrát jinde vytvořená videa. Například společnost provozující výlety na luxusních lodích, Carneval Cruises, to dokázala u 9 komerčních videí s pomocí softwaru Workaround, ale po týdnu je stáhla s obavou, že porušila podmínky mobilní aplikace.

Instagram dosud omezení vytvořil proto, aby nebyl zasypán videi, která nesplňují estetické parametry aplikace dané nabízenými filtry. Je ale zřejmé, že forma případné monetizace v podobě propagace firemních videí je mnohem slibnější než u pouhých fotografií. I proto mluvčí Instagramu pověděl portálu AdAge, že o možnosti doplnění nástroje, který by umožnil značkám snazší nahrávání jinde editovaných videí, uvažují. To možná nepotěší uživatele, ale opačné pocity to jistě vyvolá u mnoha značek, které se za stávajících podmínek do mobilního video dobrodružství pouštět nechtějí. A ostatně i u Facebooku, který možná konečně našel způsob, jak mu jeho drahá akvizice může začít vracet investované peníze.

Zdroje: allfacebook.com, adage.com, techenvy.com


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: