Měl by Facebook zrušit tlačítko 'sdílet'? Dle uniklého dokumentu by to pomohlo ke snížení šíření dezinformací

9. 11. 2021 | Beáta Vaňková
Na jaře 2019 Facebook zkoumal, zda tlačítko „sdílet” pomohlo posílit šíření dezinformací. Uniklá interní zpráva „Deep Reshares and Misinformation“ odhaluje, že se tento předpoklad potvrdil.

Na jaře 2019 Facebook zkoumal, zda tlačítko „sdílet” pomohlo posílit šíření dezinformací. Uniklá interní zpráva „Deep Reshares and Misinformation“odhaluje, že se tento předpoklad potvrdil.

Co by se stalo, kdyby Facebook zcela odstranil možnost sdílení příspěvků, aby omezil šíření dezinformací ve svých aplikacích? Jaký by to asi mělo dopad na zapojení a interakci? Odpověď na tyto otázky přichází po zveřejnění nových poznatků z interního výzkumu společnosti Facebook (nyní Meta), který byl součástí uniklých dokumentů „Facebook Files" vynesených whistleblowerkou Frances Haugen. Výzkum ukazuje, že sdílení příspěvků hraje klíčovou roli při šíření dezinformací.

„Zpráva uvádí, že lidé mají 4x větší pravděpodobnost, že se setkají s dezinformacemi, když uvidí příspěvky prostřednictvím přesdílení —něco jako retweet na Twitteru —ve srovnání s typickou fotografií nebo odkazem na Facebooku. Když do řetězce sdílení přidáte několik dalších, je pravděpodobnost, že lidé uvidí dezinformaci 5x až 10x vyšší. V některých zemích je to ještě horší. V Indii mají lidé, kteří se setkají s ‚deep reshares', jak výzkumníci nazývají přesdílení, až 20x větší pravděpodobnost, že uvidí dezinformaci." uvedl, ve svém zpravodaji Big Technology Alex Kantrowitz.

Nejde tedy o přímá sdílení (kdy například někoho zaujme článek a nasdílí ho) jako taková, ale o opakovaná sdílení pomocí tlačítka „sdílet”, u nichž převládají kontroverzní, šokující nebo překvapivé zprávy, které se pravděpodobně stanou virálními. Zejména obsah, který vyvolává emocionální odezvu, zaznamenává v tomto ohledu větší aktivitu sdílení. Čím radikálnější je informace, tím více opakovaných sdílení příspěvek pravděpodobně zaznamená. Dodejme, že radikalitě může přispět i text komentující sdílený obsah (například fotografii nebo link na článek), který ho nějak interpretuje a rámuje. Následné přesdílení pak často právě takový komentář od předchozí sdílejícího zahrnuje. Například složitému článku s vědeckými daty dává chybnou interpretaci, kterou ale velká část uživatelů nerozpozná, spokojí se s přesdíleným výkladem a u článku si přečtou třeba jen titulek.

Studie také zjistila, že 38 % všech zhlédnutí odkazových příspěvků s dezinformacemi probíhá po dvou přesdíleních. U příspěvků s fotografiemi jsou čísla o mnoho vyšší, tam je to až 65 %. Přibližně 20 % obsahu stránek je zobrazeno po dvou a více přesdílení.

Sdílejte tento článek:
Podobné články: