Microsoft dal NSA přístup k datům z Outlooku, Skype či SkyDrive

12. 7. 2013 | Petr Michl

Guardian informoval o další velké společnosti, která poskytla informace americké tajné službě reprezentované NSA (The National Security Agency). Zdrojem je opět Edward Snowden. Microsoft měl poskytovat přístup ke Skype videohovorům, e-mailům ze služby Hotmail a Outlook i datům z úložiště SkyDrive. Microsoft pomohl NSA také rozluštit šifrovaný obsah v rámci Outlooku, nejednalo se jen o emaily, ale i o komunikaci na chatu.

NSA spolupracovala se Skypem ještě před koupí společnosti Microsoftem (ta proběhla v roce 2011). Se softwarovým gigantem se nicméně dohodla na nejen poskytování hlasových záznamů, ale i na přístupu k videohovorům – ty by měly být agentům NSA dostupné od července 2012.

Jazyk dokumentů o spolupráci mezi NSA a Microsoftem naznačuje, že pracovníci vládní agentury nepotřebovali pro vydání dat zvláštní povolení. Prohlášení Microsoftu reagující na únik těchto informací de facto říká, že všechny tyto akce byly dle ústavních pořádků a popírá existenci monitorovacího systému PRISM. Přesto se v dokumentech NSA objevila pasáž pochvalující si týmovou spolupráci s Microsoftem: „Společná týmová spolupráce byla klíčová pro úspěšné začlenění dalšího poskytovatele do systému PRISM... Tento úspěch je výsledkem mnoha měsíců práce FBI a Microsoftu na etablování tohoto řešení."

Techcrunch shrnul obhajující se dokumenty Microsoftu, Skypu i ředitele národních zpravodajských služeb USA do čtyř bodů, které vystihují jejich podstatu i bez stovek slov právních obratů:

  • Staráme se o naše uživatele.

  • Respektujeme soukromí.

  • Je to legální.

  • Milujeme ústavu USA, slibujeme.


Zdroje: www.guardian.com, www.techcrunch.com

Štítky dokumentu: Legislativa

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: