Pika 1.0 přináší do tvorby videí s AI novou úroveň jednoduchosti

30. 11. 2023 | Petr Michl
Snadné rozšíření „plátna videa“ s upscale funkcí, možnost určení dimenzí videí, stejně jako nastavení jejich stylů od 3D animace přes komiks až po film. To vše má přivést AI nástroj pro tvorbu videí Pika 1.0, který po půl roce vychází z fáze beta testování.


Zdroj: Picka Labs

Nástroj pro tvorbu videí s pomocí generativní AI, Pika Labs, opouští beta verzi a přichází s Pika 1.0. Řadí se tak k hlavním hráčům ve svém segmentu po boku Runway ML a Stability AI.

Pika Labs nabízeli nástroj v betě už půl roku. Její více než půl milionu uživatelů za tu dobu vytvářelo miliony videí týdně. A i 3 měsíce stará ukázka jednoho z nich stvrzuje, že i její nástroj ve zkušební verzi nebyl vůbec k zahození.

Očekávání tak byla velká a nijak je nezmenšila aktuální zpráva o získání investic v hodnotě 55 milionů dolarů. K tomu v Pika Labs uvedli:

„Těšíme se, že můžeme oznámit naše milníky ve fundraisingu: získali jsme 55 milionů dolarů, začínající pre-seed a seed koly vedenými Natem Friedmanem a Danielem Grossem a naším kolem Série A vedeným společností Lightspeed Venture Partners. Mezi naše investory patří také Elad Gil, Adam D'Angelo (zakladatel a CEO společnosti Quora), Andrej Karpathy, Clem Delangue (spoluzakladatel a CEO společnosti Hugging Face a partner ve společnosti Factorial Capital), Craig Kallman (CEO společnosti Atlantic Records), Alex Chung (spoluzakladatel společnosti Giphy), Aravind Srinivas (CEO společnosti Perplexity), Mateusz Staniszewski (CEO společnosti ElevenLabs) a Keith Peiris (CEO společnosti Tome), stejně jako venture firmy jako Homebrew, Conviction Capital, SV Angel a Ben's Bites, spolu s mnoha dalšími váženými průmyslovými lídry a odborníky na AI.“

Dodejme, že mimo zajímavých jmen mezi investory nejde přejít bez zmínky ani mozky stojící za rozvojem Pika Labs nejvíce. Spoluzakladateli jsou bývalí doktorandi z renomované laboratoře umělé inteligence na Stanford University, Demi Guo a Chenlin Meng. První z nich přitom dříve pracoval v divizi výzkumu AI společnosti Meta.

Co umí Pika 1.0

Pika 1.0 přichází s řadou vylepšení. Wow efekt jako při uvedení konkurenční Runway 2. generace na jaře se nedostavuje, ale vše se zdá z ukázky použitelnější a variabilnější. Pika Labs slibují „nový AI model schopný generovat a upravovat videa v různých stylech, jako jsou 3D animace, anime, kreslené filmy a filmové, a nový webový zážitek (rozhraní, pozn. red,), který usnadňuje používání."

Na ukázku se podívejte níže.


„Video je jádrem zábavního průmyslu, ale proces tvorby kvalitních videí je dosud složitý a náročný na zdroje. Když jsme před šesti měsíci založili Pika, chtěli jsme posunout hranice technologie a navrhnout budoucí rozhraní pro tvorbu videí, které je bezproblémové a dostupné pro každého,“ uvádí Pika Labs.

Pika 1.0 má být přitom v jednoduchosti rozhraní a použitelnosti i pro netechnické uživatele skutečně daleko. Nám přijde velmi užitečná možnost rozšíření „plátna videa“ s upscale funkcí a jednoduché možnosti určení dimenzí videí. Pro zábavné GIFy a satirický obsah jistě pomůže to, že Picka 1.0. dokáže vytvořit postavu na základě zadání jména známé osobnosti. Jak je vidět v ukázce výše, umí tak třeba animovanou verzi Elona Muska.

Užitečným pomocníkem na hledání správného stylu je funkce „video to video“ umožňující měnit styly vloženého videa. Výrazným posunem v použitelnosti je rozšíření stopáže vytvořeného videa nad 3 vteřiny (není náhoda, proč všechna videa z AI generátorů, včetně sci-fi traileru v úvodu článku, jsou slepencem scén v rychlém střihu).

Nejen pro komerční využití se hodí změna prvků ve videu, můžete tak například převléct postavu s pomocí promptů. 


Zdroj: Picka Labs

Investor Michael Mignano z Lightspeed uvádí v tiskové zprávě:

Stejně jako jiné nové AI produkty udělaly pro text a obrázky, tvorba profesionálních videí bude také demokratizována generativní AI. Věříme, že Pika povede tuto transformaci. Vzhledem k tak impozantnímu technickému základu, zakořeněnému v rané vášni pro kreativitu, se tým Pika zdá být předurčen změnit způsob, jakým sdílíme naše příběhy vizuálně…."

Tvorba videí není ani s generativní AI tak přímočará jako práce s texty s využitím jazykových modelů. Něco jiného je vytvořit 10vteřinový kus videa a něco jiného vytvořit konzistentní postavy chovající se dle zadání při delší stopáži. Zároveň ji zkouší také mnohem menší množství lidí a velká část z testujících je už nějak do videoprodukce ponořena. Test „demokratizace videoprodukce“ tak přinesou spíše až další měsíce. Zdá se ale, že Pika bude v daném období v první linii současných AI video generátorů.

 

Tip redakce

Mezi další v řadě patří minulý týden představené Stable Diffusion Video od Stability AI.

 

A rozhodně doporučujeme vaší pozornosti i nástroj Runway ML. Ten naposledy ohromil funkcí Motion Brush, která dokáže rozhýbat statické obrázky. Například loďku na obrázku stačí označit, a ona se rozjede po jezeře.

Podívejte se na to ZDE

Štítky dokumentu: AI

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: