Pozitivní zprávy z Instagramu: algoritmus feedu bude umravněn a testuje se sdílení cizích příspěvků ve Stories

23. 3. 2018 | Kateřina Tauchenová
Instagram vyslyšel stížnosti svých uživatelů na fungování algoritmu a rozhodl se jeho vliv trochu umenšit. Slibuje teď více nových příspěvků v feedu a méně nečekaných aktualizací obsahu během jeho prohlížení.

Když v červnu 2016 Instagram oznámil, že už nebude zobrazovat příspěvky v jejich chronologickém pořadí, ale po vzoru Facebooku využije k určování pořadí jejich zobrazení algoritmus, zdvihla se mezi jeho uživateli obrovská vlna nevole. Nyní Instagram oznámil, že vliv algoritmu trochu omezí a bude uživatelům ukazovat více nejnovějších příspěvků. Uživatelům už by se tak podle oficiálního prohlášení nemělo stávat, že uvidí den staré příspěvky namísto těch čerstvých.

Zároveň také odstraní poněkud otravnou funkci aktualizace feedu během jeho prohlížení – takže už vám nebude Instagram ujíždět přímo pod rukama směrem nahoru k posledním algoritmem vybraným příspěvkům. Namísto toho na obrazovce přibude tlačítko „Nové příspěvky“, jehož prostřednictvím si bude uživatel sám moci určit, kdy chce feed aktualizovat.

Fungování algoritmu – a nejen toho instagramového - je dlouhodobě kritizovanou záležitostí. Vypadá to ale, že na rozdíl od Facebooku se Instagram alespoň částečně snaží vyjít vstříc přáním jeho uživatelů. Produktový ředitel Instagramu Kevin Weil tento týden skrze svůj Twitter uživatelům Instagramu vzkázal, že jejich feedback je pro společnost velice důležitý a že aktuální úprava algoritmu je jen prvním krokem na cestě k jeho celkovému zlepšení.


Repostovat příspěvky možná půjde brzy i oficiální cestou

Kromě úpravy algoritmu oznámil Instagram tento týden ještě jednu novinku, a to testovací režim nové funkce umožňující repostování veřejných příspěvků v rámci Stories.

Na první pohled se může zdát, že o nijak převratnou novinku nejde – vždyť sdílení příspěvků jiných uživatelů je vlastně podstatou fungování sociálních sítí. V případě Instagramu se ale jedná o poměrně velký krok.

Instagram totiž až dosud uživatelům žádnou formu sdílení obsahu jiných uživatelů nedovoloval. Tento „zákaz“ se sice dal poměrně snadno obejít – ať už manuálně sdílením screenshotů daných příspěvků, nebo použitím aplikací třetích stran, jako je třeba Repost for Instagram nebo InstaRepost. V rámci pravidel Instagramu se ale tyto příspěvky nacházely v jakési šedé zóně. Některé aplikace přidávaly k fotkám své logo nebo dokonce vodoznak přes celou fotku a čas od času navíc Instagram udělal „čistku“ v aplikacích třetích stran napojených přes API a na nějakou dobu jim zamezil přístup.

Nyní Instagram testuje funkci, která uživatelům umožňuje znovu sdílet veřejné příspěvky v jejich Stories a komentovat je — pozitivně nebo negativně — podle svého uvážení. Nová funkce je evidentně inspirovaná kreativitou samotných uživatelů, kteří běžně sdílejí screenshoty cizích příspěvků ve svých Stories a vlastním vloženým komentářem, který obvykle částečně překrývá sdílený screenshot.

Jak by mělo sdílení příspěvků fungovat? Uživatel vybere veřejný příspěvek a klepnutím na tlačítko vloží příspěvek do své Story. Dostane několik možností, z nichž si může vybrat, jak by měla výsledná Story vypadat.  Kromě toho může jednoduše použít nástroje, na které je běžně zvyklý v procesu tvorby vlastních Stories.

Od „manuálního přístupu", který lidé používali až dosud, se novinka liší v jednom zásadním bodě: manuální sdílení screenshotu neumožňuje odkazovat na původní příspěvek. S novou funkcí mohou uživatelé zobrazit příspěvek klepnutím na samotné vložení, které vyvolá tlačítko „příspěvek". Testovaná funkce mimo jiné umožňuje lidem opravdu snadno dělat to, co již dělají. Měla by navíc pomoci vytvořit uživatelům i značkám vzájemné propojení mezi příspěvky ve feedu a ve Stories. Především je to další forma engagementu s příspěvky, kterou budou mít uživatelé na Instagramu k dispozici.

Ne všechny příspěvky ale budou moci být repostovány. Sdílet bude možné jen veřejné příspěvky a i u těch budou moci uživatelé ve svých nastaveních tuto možnost úplně vypnout.

Kdy a jestli vůbec bude tato funkce zpřístupněna širšímu okruhu uživatelů zatím Instagram oficiálně neoznámil.

Zdroje: TechCrunch, WeRSM

 

Štítky dokumentu: Instagram
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.