PR stunt na fotbalovém hřišti: Pojídáním banánů proti rasismu

5. 5. 2014 | Petr Michl
Fotbalové hvězdy ukazují vztyčený banán rasistům.

Zápas španělské Primera División mezi Villarealem a FC Barcelona měl známý průběh i minulý týden - skvělý fotbal na hřišti kazili v publiku rasističtí neandrtálci s opičím hučením na hráče tmavší pleti. Podobná extempore se dějí v mnoha evropských fotbalových ligách, včetně té české. Pokuty, které byly za podobné chování klubů uděleny, byste ani nespočítaly. Přesto se zdá, že mezi fanoušky se vždy najdou omezení rasisti.  Jedním z jejich projevů je i to, že házejí na hráče tmavé pleti "ovoce opic", banány. Před rozehráváním rohového kopu obránce FC Barcelona Daniel Alves vzal jeden z hozených banánů ze země, oloupal ho a snědl. Později pomohl k obratu skóre z 0:2 na 3:2 dvěma gólovými asistencemi. Po zápase se pak nechal slyšet, že mu banán dal energii k jeho příspěvku k zvrácení skóre.

Média podobné příběhy milují. Byl to vzkaz všem rasistickým posměváčkům: Nezajímáte mě, jsem jinde než vy. Nemůžete mi ublížit." Toto gesto navíc, rozpoutalo živelnou kampaň na sociálních sítích. Brazislký spoluhráč Alvese a jedna z největších hvězd Barcelony, Neymar, publikoval na Instagramu fotografii, na které pojídá banán.

Brzy se přidali i další fotbalové stars: David Luiz , Sergio Agüero, Mario Balotelli, ale třeba i italský premiér Matteo Renzi.

 S hashtagy #somostodosmacacos a #weareallmonkeys pak opakovalo jejich vzor i mnoho fanoušků.  Zkrátka virální kampaň na sociálních médiích k nezaplacení. Španělský deník  AS nicméně přinesl informaci, že živelnost není s touto akcí spojena zcela. Můžete za ni "vinit" marketéry. Celá věc byla připravena s agenturou Loducca a snědení banánu bylo dohodnuté předem. Guga Ketzer z Loducca pro AS uvedl: Gesta nepotřebují překlad... Což se potvrdilo, stal se z toho celosvětový virál. Původně sice měl banán sníst útočník Neymar, ale s Alvesem to nakonec funguje úplně stejně." Podobně byly vytvořené i zmíněné hashtagy. Dokonce se začala prodávat i protirasistická trička a s tím, že rasismus nebude mít na nadcházejícím mistroství světa místa přišel na Twitteru i šéf FIFA, Sepp Blatter.

Celá myšlenka byla založena na klasickém pravidlu: Čím víc budou šikanující vidět, jak vás jejich chování štve, tím víc je to bude bavit. Ukažte nezájem a oni toho třeba i nechají."  Přestanou se odteď na fotbalových stadionech ukazovat hluční rasisti, co se svou omezenost nebojí vykříčet do světa? Těžko. Čím víc ale budou ve společnosti za obhroublé pitomce hodné odsouzení a pobavené ignorace, tím je větší naděje, že je to přestane bavit.

Zdroje: AS, Washington Times


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: