Proč si Rusové barví obličeje na zeleno?

21. 3. 2017 | Kristýna Vozková
Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj ukázal, jak využít napadení zeljonkou ve svůj prospěch a vystavil zelený obličej na sociálních sítích.

 

Alexej Navalnyj je známým opozičním lídrem proslulým ostrou kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina. Byl jedním z hlavních iniciátorů velkých pouličních protestů v letech 2011, 2012 a 2013 a nelibost Kremlu si vysloužil i tím, že na svém blogu začal publikovat články o korupci v ruské politice. Nyní se rozhodl kandidovat na post ruského prezidenta a, i když je jeho účast ve volbách momentálně zpochybněna kvůli soudnímu stíhání za údajnou zpronevěru státního podniku, Navalnyj ve své kandidatuře pokračuje a označuje veškerá obvinění vůči jeho osobě za politicky motivovaná.  

Vzhledem k jeho angažovanosti není velkým překvapením, že se během své činnosti již setkal s různými formami napadání a zastrašování (mimo jiné házením syrových vajec nebo ucpáním výfuku izolační pěnou). Tentokrát ale jeho odpůrci přišli s něčím neotřelým a postříkali mu obličej „zeljonkou“, zeleně barvícím antiseptikem, kterým se potírají rány.

Pokud ho tím ale chtěli zastavit, nepodařilo se jim to. Ba naopak, útokem jen nahráli tomuto charismatickému lídrovi do karet!

 

 

 

K  incidentu došlo v sibiřském městě Barnaul během jedné z kampaní. Neznámý útočník k Navalnému přistoupil a místo potřesení rukou mu postříkal obličej křiklavě zelenou tekutinou, známou v Rusku jako „zeljonka”. Navalnyj se nejdříve obával útoku kyselinou, ale když zjistil, že zelená barva na jeho obličeji sice vydrží pár dní, ale je zdraví neškodná, chopil se příležitosti a obrátil tento útok ve svůj prospěch. Zveřejnil na sociálních sítích několik fotografií se zeleným obličejem spolu s komentáři:

 Budu otevírat ústředí v Barnaulu, jako kdybych byl z filmu Maska! Super! Dokonce i zuby mám zelené!“ tweetoval s odkazem na superhrdinu z filmu s Jimem Carreym. „Maska? Avatar? Shrek?“ stálo v popisku další fotografie.

„Je to od Kremlu zvláštní předpoklad: pokud na mě vylijí zeljonku, zastavím kampaně a přestanu pořádat shromáždění“ dodal. „Možná si mysleli, že se zeleným obličejem přestanu natáčet videa. Ale budu dělat víc, protože se bude více lidí dívat“.

Po incidentu někteří z jeho příznivců umístili na svůj twitter a instagram fotografie se zelenými obličeji s hashtagem #ЗеленыйНавальный ("Zelený Navalnyj").

 

 


 

Zdá se, že Navalnyj udělal ze svého zeleného obličeje dokonalý marketingový nástroj. Tedy jen dočasně, než mu barva z obličeje a zubů pustí. Jeho odpůrci se ale budou asi ještě dlouho „zelenat závistí“ nad tím, jak dokonale proti nim Navalnyj použil jejich vlastní zbraň.

Zdroj: mashable.com, nytimes.com, facebook.com, navalny.com, telegraph.co.uk, Instagram.com, Twitter.com

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.