Protest díky crowdfundingu: obří naštvané nafukovací dítě znázorňující Donalda Trumpa zdobí jeho návštěvu Londýna

13. 7. 2018 | Petr Michl
Na dnešní návštěvu Donalda Trumpa v Londýně shlíží z výšky jeho nafukovací podobizna v těle dítěte, v plenkách a se smartphonem v ruce. #TrumpBabyBlimp

Forma politických protestů může být různá. Z dálky viditelné gesto odporu k americkému prezidentovi se tyčí nad Londýnem v době jeho návštěvy hlavního města Spojeného království. Nafukovací vzteklé dítě Donald Trump vznikl díky crowdfundingovému financování a upřímně může do značné míry vděčit za povolení města zejména jeho popularitě v sociálních médiích.

Za samotnou myšlenkou stojí grafický designer Leo Murry, který důvod pro tuto iniciativu shrnul takto:

„Zdá se, že (Trump) skutečně nesnáší, když si z něj lidé utahují. Proto chceme zajistit, aby při jeho páteční návštěvě Spojeného království věděl, že se na něj celá Británie dívá svrchu a směje se mu… Z tohoto důvodu se skupina lidí rozhodla přispět a získat dostatek peněz, abychom si nechali vyrobit od profesionálů 6metrový nafukovací blimp, který bude v průběhu Trumpovi návštěvy poletovat nebem nad Parlamentním náměstím.“

Jistě se nedá předpokládat, že Trumpa řeší skutečně Velká Británie. Na crowdfundingovém portále Crowdfunder ovšem vybrali tvůrci akce více než 31 tisíc liber (přes 900  tisíc Kč, pozn. red.). Dárce přitom lákali takovými to ilustračními fotografiemi.


Zdroj: Crowdfunder

Dostatek financí na realizaci akce pak měli již v druhé půlce července. Otázkou ovšem bylo, zdali bude něco takového povoleno londýnskou radnicí. Po několika týdnech dohadů se ale něco takového stalo skutečností, když převážil názor, že rozdíl mezi ohlášenou demonstrací s transparenty a ohlášenou demonstrací s přerostlým nafukovacím dítětem s tváří prezidenta USA není tak velký. „Starosta podporuje právo na mírumilovný protest a rozumí, že může nabýt mnoha podob,“ sdělil mluvčí Sadiqa Khana minulý týden.  

Před dvěma týdny pak  proběhla zkouška malého velkého Trumpa, kterého můžete v sociálních médiích nalézt pod hashtagem #TrumpBabyBlimp.

 

Z několika lokací pak byla povolena jedna z nejprestižnějších, přímo na Parlamentním náměstí. Akce mohla ovšem trvat pouze 2 hodiny  #TrumpBabyBlimp se nesměl vznášet více než 30 metrů nad zemí. Stalo se tak během brzkého pátečního odpoledne. Některé fotografie z akce si můžete prohlédnout níže.
Zdroj: Twitter / @simonricketts

U politického marketingu čím dál více platí, že musíte mít jednoduché a na první pohled zřejmé a srozumitelné sdělení. Minimálně první bod splňuje i Donald Trump téměř při veškerých svých komentářích a dokázal to i na summitu NATO při zmatené odpovědi na otázku týkající se Brexitu. Nafukovací Trump samozřejmě nemá žádné hluboké poselství, jeho jediným účelem je dráždit ego navýsost samolibého muže, který je toho času prezidentem USA. Fakt, že lze i na takový počin vybrat peníze online a pokojně tímto způsobem demonstrovat, nicméně ukazuje, že některé demokratické principy v Británii stále fungují.  

Zdroje: Vice, Crowdfunder, Mirror , Indy100

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.