Revoluce v online vyhledávání započala. Microsoft přináší sílu AI od ChatGPT do vyhledávače Bing a prohlížeče Edge

8. 2. 2023 | Petr Michl
Jazykový model založený na ChatGPT se připojuje k internetu. Vyhledávač Bing i prohlížeč Edge nabízí AI jazykový model, který je výkonnější než ChatGPT a přizpůsobený speciálně pro vyhledávání.


Zdroj: Microsoft

Dlouho očekáváná integrace schopností ChatGPT do vyhledávače společnosti Microsoft, Bing, započala o něco dříve, než se předpokládalo. V omezené formě si můžete vyzkoušet to, co může změnit způsob, jakým lidé k online vyhledávání přistupují.

Generativní AI v chatbotu ChatGPT od společnosti OpenAI dokáže odpovídat na nespočet dotazů, a to podobně jako kdybyste se bavili s živým člověkem. Jeho schopnosti psaní přitom minimálně vyrovnávají běžnou populaci, i dlouhý text ovšem nabídne v rámci vteřin. Microsoft má v tvůrci ChatGPT, OpenAI, majetkový podíl, a to mu nyní dává unikátní příležitost vylepšit svůj vyhledávač Bing, který ve schopnosti nabídnout relevantní přehled zdrojů s možnou odpovědí na vyhledávací dotaz vždy zaostával za Googlem. Google připravuje vlastní řešení (více níže), ale v tuto chvíli se zdá, že by mohl chvíli tahat za kratší konec on. Cílem Microsoftu přitom není nic menšího než změnit způsob, jakým vyhledáváme.

Lepší než ChatGPT-3 a pod dohledem Promethea

Microsoft uvedl, že Bing využivá „velký jazykový model nové generace OpenAI, který je výkonnější než ChatGPT a přizpůsobený speciálně pro vyhledávání“. Integruje přitom klíčové poznatky a pokroky z ChatGPT a GPT-3.5, má být i rychlejší, přesnější a schopnější. V praxi nabídne Bing u vyhledávání mimo „klasických výsledků“ i odpovědi ve stylu, který známe z ChatGPT. Nad tím, aby neodpovídal na závadné dotazy, má pak dlít nový bezpečnostní systém Microsoft Prometheus.

Prometheus má mimo ochranné funkce plnit i roli korektora. Má odpovědi jazykového modelu doplňovat o relevantní data — kontext, lokaci i aktuálnost uvedených údajů. Dosavadní veřejnosti dostupný ChatGPT přitom nebyl připojený k internetu a operuje s omezenou masou dat vytvořených do roku 2021. Otevření generativního AI jazykového modelu internetu, který může dodat výsledkům aktuálnost, je v tuto chvíli revoluční. Jde zároveň o nutnou ingredienci k tomu, aby popsaný styl vyhledávání mohl usilovat o změnu zavedených pořádků.

Microsoft k tomu navíc dodává:

Model umělé inteligence jsme použili také v našem hlavním vyhledávači Bing, což vedlo k největšímu skoku v relevanci za posledních 20 let. Díky tomuto modelu AI jsou i základní vyhledávací dotazy přesnější a relevantnější.“

Bing.com v tuto chvíli nabízí pouze „limitovanou ukázku“ na své desktopové verzi, která poskytuje jen omezený počet vyhledávacích dotazů. To samé platí pro vyhledávač Edge, v němž je integrované vyhledávací okno Bingu. Jde se ovšem přihlásit na čekací listinu, u něhož budou mít prioritu ti s účtem Microsoftu.

Právě u stránky s čekací listinou nabízí Microsoft návrhy toho, co můžete od jeho AI technologií chtít — například: pomoc s napsáním povídky, programováním, naplánováním výletu k partnerskému výročí, vybráním domácího mazlíčka a hudebního festivalu nebo s plánem na to, jak se dostat se do formy. Při najetí na každý z dotazů se přitom objeví návod, jak specifičtějším dotazem dosáhnete lepšího výsledku.


Zdroj: Microsoft

Edge s AI benefitem navíc

Internetový rohlížeč Edge by měl mít tyto schopnosti integrovány také. Ostatně jako defaultní vyhledávač nabízí právě Bing. Microsoft o takto vylepšeném prohlížeči mluví jako o "kopilotovi pro web“ s umělou inteligencí, který dokáže během používání prohlížeče provádět různé úkoly, například shrnout prohlížený PDF dokument, vytvořit kód, a dokonce i vytvořit příspěvek na sociální sítě.

Google nechce dát kůži lacino

Google se rozhodně nechce vzdát svého postavení a jeho inženýři vyvíjejí AI jazykový model ve stylu ChatGPT v nejrychlejším možném tempu. I proto dokonce dokázali představit své řešení o den dříve než Microsoft, v pondělí 6. února. Jmenuje se Bard a Google ho představil těmito slovy:

Bard se snaží spojit šíři světových znalostí se silou, inteligencí a kreativitou našich velkých jazykových modelů. Čerpá informace z webu a poskytuje tak čerstvé a kvalitní odpovědi. Bard může být odbočkou pro kreativitu a startovním můstkem pro zvědavost, který vám pomůže vysvětlit devítiletému dítěti nové objevy z vesmírného teleskopu NASA Jamese Webba nebo se dozvědět více o nejlepších současných fotbalových útočnících a poté získat cvičení pro rozvoj vašich dovedností.“

Odpověď k „vesmírnému dotazu“ si přitom můžete prohlédnout níže.


Zdroj: Google


CEO Googlu, Sundar Pichai, ve svém článku na blogu Googlu uvádí, že umělá inteligence může být nápomocná při syntéze poznatků na otázky, na které neexistuje jediná správná odpověď. „Brzy se ve vyhledávání objeví funkce poháněné umělou inteligencí, které rozdělí složité informace a různé pohledy do snadno stravitelných formátů, takže budete moci rychle pochopit celkový obraz a dozvědět se z webu více,“ dodává. Zásadní je ovšem to, že Bard ještě není k dispozici. Vše, co víme je, že přijde „brzy“.

V tuto chvíli tak vede Microsoft nad Googlem 1:0.

 

Tip redakce: 


Zdroj: Stock photos on Shutterstock

Téměř za dveřmi je „postrach" pro tvůrce hudby MusicLM, který napíše hudbu dle textového zadání a využije přitom libovolné nástroje, náladu, žánr nebo úroveň zkušeností hudebníka. Google se ho ale zatím zdráhá vypustit zcela. Přečtěte si více v článku Google stojí za nástrojem AI tvořícím hudbu dle textového zadání. Nechce ho ale zveřejnit.

Štítky dokumentu: Google SEO

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: