Rusko varuje Google, aby zastavil 'protiruské' reklamy na YouTube

21. 3. 2022 | Beáta Vaňková
Ruský regulátor médií Roskomnadzor obvinil Google a YouTube z teroristických aktivit. Platformy údajně umožňují, aby reklamy byly využívány k zastrašování ruských občanů.

Po zákazu přístupu sociálních sítí Facebook, Twitter a Instagram, se Rusko nyní pustilo i do společnosti Google a jím vlastněné video platformy YouTube. Ruský regulátor médií (čti „cenzorní úřad”, pozn. red) Roskomnadzor obviňuje YouTube, že umožňuje sdílení reklam namířených proti ruské administrativě. Úřad tvrdí, že videa na platformě vyzývají k pozastavení komunikačních systémů ruských a běloruských železničních sítí a že jsou vysílána v rámci protiruské propagandy.

„Akce ze strany YouTube mají teroristický charakter a ohrožují život a zdraví ruských občanů. Šíření takových výzev jasně ukazuje protiruský postoj americké společnosti Google. Roskomnadzor se staví proti takovým reklamním kampaním a požaduje, aby společnost Google co nejdříve přestala vysílat protiruská videa,” napsal regulátor Roskomnadzor.

Tato zpráva by mohla být předzvěstí toho, že Rusko zablokuje přístup k YouTube.

Instagram a Facebook jsou už v Rusku zakázány

V prvním kole sankcí byl ušetřen Instagram, který je v Rusku nejoblíbenější sociální sítí. Později však byla společnost Meta obviněna, že na Facebooku umožňuje sdílet „protiputinovské” projevy. Roskomnadzor proto Metu označil za „extremistickou organizaci”, a to vedlo po Facebooku i k zákazu Instagramu. Meta k tomu uvedla, že se dočasné změny v posuzování projevů vůči Rusku vztahují pouze na ukrajinské uživatele, protože není správné bránit Ukrajincům vyjadřovat svůj odpor proti vojenským silám vedených Ruskem proti Kyjevu.

Rusko zakázalo Facebook a Instagram a zahájilo trestní řízení, v němž ruská prokuratura usiluje o to, aby soud považoval amerického giganta za „extremistickou organizaci”. Zatímco Kreml pokračuje v omezování svého online prostoru, ruští technologičtí podnikatelé se chystají na spuštění aplikace pro sdílení fotografií s názvem Rossgram, která má na ruském trhu nahradit Instagram. Spuštění nové aplikace je naplánováno na 28. března 2022. V posledních týdnech Roskomnadzor zavedl omezení také na Twitteru.

YouTube se však od počátku invaze na Ukrajinu vyhnul jakékoliv cenzuře, přestože společnost sama uplatňuje některá omezení svých služeb v Rusku. Pozastavila například platební služby pro uživatele. K tomuto opatření přistoupila v reakci západních sankcí proti ruským bankám. Už od 1. března YouTube na své platformě zakázal kanály státní RT (dříve Russia Today, aby ho o 10 dní později rozšířil také na Sputnik a všechna média ovládaná Kremlem.

Díky zprávě Roskomnadzoru je ale možné, že zakázaný bude brzy i YouTube.

Ruská alternativa k Facebooku Vkontaktě naopak trhá rekordy. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února ji přibylo 300 tisíc nových uživatelů. 14. března, v den, kdy byl v Rusku zablokován Instagram, VKontaktě uvedla, že její denní domácí publikum vzrostlo o 8,7 % a dosáhlo nového rekordu více než 50 milionů lidí.

Zdroj: Techcrunch.com, Euronews.com, The Independent

 
Štítky dokumentu: Google YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: