Sloučená slovenská média STV a SRo zatím většími změnami neprošla

6. 1. 2011 | ČTK
Slovenská televize (STV) a Slovenský rozhlas (SRo), které se začátkem roku sloučily do jedné instituce, zatím většími změnami neprošly, a to ani v programové nabídce či v personálním obsazení. Dočasná šéfka nového Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) Miloslava Zemková však po svém nástupu do funkce rozhodla, že nová veřejnoprávní instituce bude hospodařit s provizorním rozpočtem.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Slovenská televize (STV) a Slovenský rozhlas (SRo), které se začátkem roku sloučily do jedné instituce, zatím většími změnami neprošly, a to ani v programové nabídce či v personálním obsazení. Dočasná šéfka nového Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) Miloslava Zemková však po svém nástupu do funkce rozhodla, že nová veřejnoprávní instituce bude hospodařit s provizorním rozpočtem. To znamená, že proplatí jen nevyhnutelné výdaje a nebude moci uzavírat nové smlouvy.

Před spojením byla v horším stavu Slovenská televize, na kterou se i v současnosti soustředí větší pozornost. Odborníci i diváci bývalému vedení STV vytýkají špatné hospodaření, kritizují také programovou nabídku. Předchozí šéf televize Štefan Nižňanský prý navíc koncem loňského roku, krátce před odchodem z funkce, podepsal nestandardní smlouvu o nákupu vysílacích práv na mistrovství světa v hokeji na roky 2012 až 2016 za několik milionů eur.

Podle Zemkové je potřeba změnit fungování celé veřejnoprávní televize, údajně ji není možné udržet v současné podobě. "Televize má relativně vysokou důvěryhodnost, což je kredit, na kterém se dá stavět. Program, ten může být za tři, čtyři, pět let zcela jiný než dnes, ale změny musí být nakrokovány postupně, aby se divák jednoho dne nelekl, na co se to dívá, vždyť do není Slovenská televize," řekla pro týdeník Plus 7 dní.

Obě média zatím sídlí ve svých původních budovách, dočasné vedení nové veřejnoprávní instituce neplánuje razantní úpravu programu. "Případné změny budou vyplývat z projektu, který bude schválen parlamentem a kterým se bude řídit nový management," řekl dnes v diskusi na portálu Aktuálne.sk zástupce RTVS pro televizi Ľuboš Machaj. Navzdory spekulacím se prý nečekají ani personální výměny v redakci zpravodajství, o místo by však mohli přijít někteří členové managementu. "Nepočítáme se žádnými personálními výměnami ve zpravodajství STV," dodal Machaj.

Zemková, která dosud vedla Slovenský rozhlas, bude řídit sloučenou STV a SRo až do zvolení nového generálního ředitele v Národní radě. Poslanci ho budou vybírat v nejbližších měsících. Zemková zatím nepotvrdila, zda bude kandidovat. "Otázka ohledně mé kandidatury je zatím předčasná, protože za prvé nevím, zda se mi podaří dokončit projekt z časových důvodů, a podmínky na výkon funkce generálního ředitele v současném znění zákona považuji za dost omezující," uvedla.

Spojení STV a SRo prosadila několik měsíců po svém nástupu do funkce středopravá vláda premiérky Ivety Radičové. Chtěla tak zabránit zejména dalšímu zadlužovaní televize a od změny očekává letos úsporu nejméně 1,65 milionu eur (kolem 40 milionů Kč).

Televize a rozhlas ve společné veřejnoprávní instituci fungují i v dalších evropských zemích. Nejznámější veřejnoprávní televizní a rozhlasovou společností ve světě je patrně britská BBC (British Broadcasting Corporation), která funguje téměř od počátku 20. století. Další jsou v Německu, Rakousku, Belgii, Slovinsku či ve Švýcarsku.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: